Ефективність використання земельних ресурсів господарствами Житомирської області
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2018.04.12Анотація
Україна відноситься до сільськогосподарських держав та має досить високу розорюваність угідь. Така ж тенденція характерна і для Житомирської області, на території якої виділяють понад 350 тис. га високо родючих грунтів. Проте висока розорюваність угідь та наявність сприятливої сировинної бази не завжди свідчить про високий економічний розвиток сільського господарства на території адміністративно-територіального утворення. Завданням наших досліджень постав аналіз розвитку рослинництва та тваринництва, їх частка у структурі сільськогосподарської продукції, а також рівень забезпечення нею населення Житомирської області.
Встановлення ефективності використання земельних ресурсів досліджуваного регіону здійснювали методом статистичного аналізу.
Рослинництво Житомирської області представлене переважно наступними сільськогосподарськими культурами: зернові та зернобобові, картопля, овочеві культури, цукровий буряк, плодово-ягідні культури. Галузь тваринництва має молочно-м’ясний напрямок. Серед сільськогосподарської продукції області у галузі рослинництва найбільша частка належить картоплі та іншим овочевим культурам (24,2%), а у галузі тваринництва – виробництву молока (14,7%). Індекси продукції рослинництва і тваринництва у господарствах населення є дещо вищими (116,9 та 101,0%), ніж у сільськогосподарських підприємств (100,6% та 97,1%). Використання земельних ресурсів господарствами Житомирської області є досить ефективним. Про це свідчить індекс сільськогосподарської продукції регіону, який становить 105,2% у порівнянні з попереднім роком та середнім показником по Україні за 2017 рік ( 97,3%).
Ключові слова: земельні ресурси, ефективність, індекс сільськогосподарської продукції, господарство, рейтинг, продукція рослинництва, продукція тваринництва.
Посилання
Dmytrenko, O.V. (2015). Rezultaty ahrokhimichnoho monitorynhu rodiuchosti silskohospodarskykh zemel Zhytomyrskoi oblasti [Results of agrochemical monitoring of agricultural land’s fertility in Zhytomyr region]. Young scientist, №4 (19), 125 – 130.
Karas, I.F., Trofimenko, P.I., Trofimenko, N.V. (2016). Shliakhy optymizatsii struktury zemelnoho fondu Ukrainy [Ways of optimizing the structure of the land fund of Ukraine]. Herald ZHNAEY, № 2 (53), 1, 71–78.
Kobylynska, T.V. (2008). Statystychnyi analiz vykorystannia zemelnykh resursiv:rehionalnyi aspekt [Statistical analysis of land use: a regional aspect]. Herald ZHDTY, №1 (43), 263–267.
The ranking of the regions for the production of agricultural products. Available at: http://www.minagro.gov.ua/monitoring?nid=18796.
Semenyuk, M.M. (2016). Pro stan navkolyshnyoho seredovyshcha Zhytomirskoi oblasti v 2016 roci: rehionalna dopovid [About the state of the environment of Zhytomyr region in 2016: regional report]. Zhytomyr, 160.
Pashinska, G.A. ed (2018). Statystychniy zbirnuk "Zhytomyrshchyna y cufrax" [Statistical collection "Zhytomyr region in figures"]. Zhytomyr, 157.
Statistical collection "Agriculture of Ukraine for 2017". Available at: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publ7_u.htm.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).