До питання про правила розроблення робочих проектів землеустрою щодо захисту земель від закислення (вапнування кислих ґрунтів)
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2022.03.05Ключові слова:
вапнування ґрунтів, робочий проект землеустрою, кислі ґрунти, закислення, меліорантиАнотація
Внаслідок ведення посиленого сільського господарства, надмірного використання азотних добрив у перегонах за підвищенням врожайності, на частині орних земель України відбувається швидке підвищення кислотної реакції ґрунтів.
Підвищення кислотності ґрунтів призводить до пригнічення мікробіологічної діяльності в орному шарі ґрунту, нагромадження шкідливих для рослин рухомих форм елементів живлення, ураження рослин хворобами, засвоєння рослинами радіонуклідів, важких металів, накопичення в них нітратів. Через пригнічення кореневої системи вільним алюмінієм знижується зимостійкість та посухостійкість зернових культур, збільшується засміченість полів бур’янами (більшість бур’янів витримують кислу реакцію ґрунтового розчину), при цьому кислотність негативно впливає на усю ґрунтову біоту.
Проблема набуває особливого значення та потребує термінового втручання держави.
Вапнування найбільш економічно доступний метод поліпшення кислотності ґрунту. Вапнуванням можна як підтримувати бажаний рівень кислотності ґрунту, так і проводити відновлення pH до відповідного рівня. Розкислення ґрунту лише на одиницю значення (pH від 5,0 до 6,0) сприяє підвищенню урожайності до 50 %.
В даному дослідженні запропоновано теоретико-методичні підходи до розробки робочих проектів землеустрою щодо захисту земель від закислення (вапнування кислих ґрунтів).
Посилання
Predoliak, M. and Zhelevs'kyj, M. (2022), “Acidic soils. When deoxidation is more important than fertilization”, Ahronom, URL: https://www.agronom.com.ua/kysli-grunty-koly-rozkyslennya-vazhlyvishe-za-udobrennya/.
Kanash, O.P. Osypchuk, S.O. and Leonets', V.O. (1998), “Landscape and ecological methods of soil protection against erosion”, Ahrokhimiia i gruntoznavstvo, vol. 3, pp. 13–14.
Administration of the President of Ukraine (1995), “ Decree of the President "About complete agrochemical certification of agricultural lands" ”, available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1118/95#Text (Accessed 29 August 2022).
DSTU 4768:2007 (2007), «Soil quality. the procedure for carrying out works on chemical reclamation of acidic soils», Vyd-vo Derzhstandartu, Kyiv, 15 p.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).