Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні
DOI:
https://doi.org/10.31548/bioeconomy2020.02.018Анотація
У статті досліджено теоретичні засади формування системи функціонування ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні. Проаналізовано базові параметри існування законодавства про землю, захист прав власників земельних ділянок, можливостей купівлі та продажу в розрізі земельних відносин, діяльність агрохолдингів.
Визначено, що земля, праця та капітал – повинні функціонувати як товари в ринковій економіці, як фактори виробництва. Значну роль може відігравати держава, можливості якої визначаються наявністю відповідних важелів влади. Земля, як і інші природні ресурси, що є в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу. Основним Законом покладається на державу функція захисту прав усіх суб’єктів права власності й господарювання.
Визначено, що реформування земельного сектору так чи інакше торкається інтересів майже всіх громадян країни. Базисом аграрних реформ є земельна реформа. Ринок землі в Україні вводиться з 1 липня 2021 року. Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть набувати громадяни України, юридичні особи України, територіальні громади та держава. Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина та юрособи не може перевищувати 10 000 гектарів. Визначено, що до 1 січня 2024 року: ліміт 100 гектарів і право покупки земельної ділянки мають тільки фізичні особи. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку. Розрахунки проводяться в безготівковій формі. За даними Мінекономіки, середня вартість оренди гектара землі в Україні складає 1700 гривень на рік. Після запровадження ринку вона може зрости до 4000 гривень у 2024 році. Згідно даних уряду надаються дані, що середня вартість гектара землі після відкриття ринку складе приблизно 2200 доларів, проте, в разі заборони на продаж землі іноземцям ця сума може бути нижчою.
Посилання
ZIK (2020) The experience of the world in the sale of land. Article. https://zik.ua/article/dosvid_svitu_u_prodazhi_zemel_de_naidorozhchi_uhiddia_u_yevropi_i_iak_tam_pratsiuie_rynok_zemli_964027 (Accessed 1 Avril 2020) (in Ukrainian)
AgroPolit.com (2020) Law on the land market №2178-10. Substantive provisions. Article. https://agropolit.com/spetsproekty/715-zakon-pro-rinok-zemli-2178-10-osnovni-polojennya (Accessed 31 Mars 2020) (in Ukrainian)
Evgen Solonyna (2020) The new Law on Land. Will it save the Ukrainian economy? Article. https://www.radiosvoboda.org/a/zakon-pro-zemliu/30520775.html (Accessed 1 Avril 2020) (in Ukrainian)
Liga 360 (2020) The Law on Land Market was adopted. Article. https://biz.ligazakon.net/ua/news/194166_priynyato-zakon-pro-rinok-zeml (Accessed 31 Mars 2020) (in Ukrainian)
Kriglevich Viacheslav (2020) Land market. What the law says and what to expect. Article. https: //jurliga.ligazakon.net/ua/news/194265_rinok-zeml-shcho-govorit-zakon--chogo-ochkuvati (Accessed 2 Avril 2020) (in Ukrainian)
Yan Bilogolovyy (2020). Legal Newspaper online. What areas may be affected by the law on the land market. Article. https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/yakih-sfer-mozhe-torknutisya-zakon-pro-rinok-zemli.html (Accessed 1 Avril 2020) (in Ukrainian)
Kireitseva O.V, Zhilin O.V (2018). Ecologically rational use of land resources. Scientific Bulletin of the National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine. Series: Economics, agricultural management, business, I. 284. S. 129-137. (in Ukrainian)
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.ukАвтори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).