Bancassurance - як форма ефективної співпраці банків і страхових компаній

Автор(и)

  • R. Mamchur Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml
  • О. Nazarenko Національний університет біоресурсів і природокористування України image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.31548/bioeconomy2020.02.058

Анотація

На сучасному етапі розвитку фінансового ринку потреби індивідуальних клієнтів постійно зростають. Посилюється конкуренція на ринку традиційних послуг між банками, а також між банками та небанківськими установами. З огляду на це банки мають постійно працювати над диверсифікацією джерел своїх доходів, розробляти й розвивати нові для банківської системи послуги, як наслідок, виникають такі продукти співпраці як bancassurance. Однак рівень їх розвитку є досить низьким, що вимагає відповідних наукових досліджень та узагальнень їхніх результатів для напрацювання відповідних рекомендацій для підвищення ефективності функціонування та подальшого розвитку такого виду співпраці.

У статті проведено дослідження виникнення поняття bancassurance, як відносно нового виду взаємодії банків і страхових компаній. Виокремлено три основних етапи, за які відбулося становлення виду такої співпраці в Україні. Виокремлено основні переваги bancassurance окремо для страхових компаній, для банків та для самих клієнтів – споживачів фінансових послуг. Проведено аналіз у розрізі 5 банків на українському фінансовому ринку, водночас було обрано найбільш актуальні страхові продукти, які вони пропонують та з якими компаніями тісно співпрацюють.

У процесі дослідження з’ясовано, що на страховому ринку України динаміка чистих страхових премій та виплат має тенденцію до збільшення. Близько третини доходів страхові компанії отримують саме через реалізацію послуг у банківських установах. Для узагальнення подано SWOT аналіз bancassurance з чітким виокремленням переваг, недоліків та можливостей подальшого розвитку на українському фінансовому ринку.

Посилання

Law of Ukraine «About Banks and Banking Activity» № 2121-III. (2020, December 7). Retrieved from: http://zakon2.rada.gov.ua [in Ukrainian].

Klapkiv, M.S. (2002). Insurance of financial risks. Ternopil: Economic Thought [in Ukrainian].

Śliperski, M. (2002). Bancassurance. Związki bankow oubezpieczeniowe, 10, 37-45 [in Polish].

Kremen, V.M. (2011). Development of bancassurance: experience of European countries and Ukraine. Bulletin of Zaporizhia National University, 3 (11), 184-194 [in Ukrainian].

Avanesova, N.E. (2013). Determination of the main stages and trends of development of bancassurance. Bulletin of ONU named I.I. Mechnikov, 18, 8-10 [in Ukrainian].

Pidgrushna, Y.A., Nalukova, N.I. (2017). Interaction of insurance companies and banks in the field of financial services. Retrieved from: http://dspace.tneu.edu.ua/bitstream/316497/20361/1/92-95.pdf [in Ukrainian].

Zubarev, V. (2004). Bank and insurance: «for» and «against». Bulletin of the NBU, 11, 32-38.

Official site of «Ukrsibbank». (2020). Retrieved from: https://pbs.ukrsibbank.com/ua/insurance/ [in Ukrainian].

Official site of «Raiffeisen Bank Aval». (2020). Retrieved from: https://www.aval.ua/privatnim-osobam/strahuvannya [in Ukrainian].

Official site of «OTP Bank». (2020). Retrieved from: https://ru.otpbank.com.ua/privateclients/bancassurance [in Ukrainian].

Official site of «OschadBank». (2020). Retrieved from: https://www.oschadbank.ua/ua/ukladannya-dogovoriv [in Ukrainian].

Official site of «PrivatBank». (2020). Retrieved from: https://privatbank.ua/ru/strahovaniye [in Ukrainian].

Rating of insurance companies of Ukraine. (2020). Retrieved from: https://forinsurer.com/ratings [in Ukrainian].

Опубліковано

2021-03-18

Номер

Розділ

Статті