Медичний туризм як актуальний тренд сучасного розвитку сфери туризму в Україні
DOI:
https://doi.org/10.31548/bioeconomy2021.03-04.061Ключові слова:
медичний туризм, лікування, турист, медична послугаАнотація
У статті обґрунтовано та висвітлено теоретичні засади й механізми розвитку медичного туризму як актуального тренду сучасного розвитку сфери туризму в Україні. Зазначено, що медичний туризм є одним із вагомих факторів розвитку галузі охорони здоров’я, поповнення державного бюджету, залучення іноземних інвестицій та створення позитивного іміджу країни. Досліджено функції та класифікацію медичного туризму як одного з видів туристичної діяльності. Проаналізовано передумови й історію його розвитку. Зазначено, що починаючи з 18 століття заможні пацієнти з країн, що розвивалися, їздили до медичних центрів і курортів Європи та США для лікування. А завдяки глобалізації комунікаційних і транспортних технологій в кінці 20 століття тенденції почали змінюватися й менш заможні люди почали з розвинених країн їздити до країн, що розвиваються, за лікуванням. Оцінено сучасний стан розвитку медичного туризму в світі та в Україні.
Наголошено, що Україна має високий потенціал медичних, оздоровчих і рекреаційних ресурсів, конкурентні переваги за ціновими параметрами та є одним із світових лідерів із медичного в’їзного туризму за такими напрямами, як репродукція, стоматологія, кардіохірургія, клітинна терапія, реабілітація, в тому числі постковідна, та офтальмологія. Перераховано основні напрямки виїзного медичного туризму з України. Охарактеризовано безпосередніх учасників ринку медичного туризму. Досліджено географію потоків медичних туристів. Перераховано функції, які відіграє медичний туризм із точки зору різних сфер. Визначено актуальні проблеми та перспективи розвитку медичного туризму в Україні. Проведено SWOT-аналіз ринку медичного туризму в Україні з метою виокремлення сильних і слабких характеристик процесу становлення та розвитку медичного туризму, виокремлення загроз і перешкод. Виділено топ-10 медичних закладів України згідно з відгуками споживачів і за здатністю приймати іноземних відвідувачів на найвищому рівні. Для повноцінного функціонування медичного туризму як пріоритетної галузі господарства запропоновано шляхи реалізації його розвитку.
Посилання
Malska, M. P., & Bordun, O. Yu. (2018). Medychnyi turyzm: teoriia ta praktyka: navch. posib. [Medical tourism: theory and practice]. Kyiv: “Tsentr uchbovoi literatury”.
Ukrainska Asotsiatsiia Medychnoho Turyzmu. Retrieved from https://uamt.com.ua/ua
Horowitz, M. D. Health Care in the Global Economy. Retrieved from http://web.nchu.edu.tw/pweb/users/hychuo/lesson/5877.pdf
The International Travel Journal. Retrieved from https://www.imtj.com
Market Tourism Market – Growth, Trends, Covid–19 impact and forecast (2021–2026). Retrieved from https://www.mordorintelligence.com/industryreports/medical-tourism-market
Mykhailichenko, H. I. (2020). Rozvytok turystychnoho produktu likuvalno-ozdorovchoho ta medychnoho turyzmu Ukrainy. Efektyvna ekonomika, 2. DOI: 10.32702/2307-2105-2020.2.2
UNWTO (2021). International Tourism Highlights. Retrieved from https://www.eunwto.org/doi/pdf/10.18111/9789284421152
Baiev, V. V. (2015). Suchasni tendentsii rozvytku medychnoho turyzmu v Ukraini [Current trends in the development of medical tourism in Ukraine]. Ahrosvit, 7, 35‒38.
Didenko, K. D., & Zhuchenko, V. H. (2016). Medychnyi turyzmu v Ukraini: suchasnyi stan ta perspektyvy rozvytku [Medical tourism in Ukraine: current state and perspectives of development]. Naukovyi visnyk Khersonskoho derzhavnoho universytetu, 16(4), 101–105.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.ukАвтори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).