Аналітичне дослідження розподілу ВВП аграрного сектора економіки України
DOI:
https://doi.org/10.31548/bioeconomy2019.01.074Анотація
Стаття присвячена аналітичному дослідженню макроекономічних показників, що характеризують розвиток національної економіки України та аграрного сектора економіки. Проведені дослідження базувалися на інформації з відкритих офіційних джерел та визначили, що в Україні за період 2001 – 2018рр. було забезпечено стабільний рівень зростання внутрішнього валового продукту. Встановлено, що вагомий внесок щодо позитивної стабілізації ключових індикаторів вітчизняної економіки, у тому числі, ВВП, було зроблено підприємствами сільського, лісового та рибного господарства. Визначено, що аграрний сектор формує економічний базис України, є визначальним фактором формування макроекономічних і соціальних показників. Специфіка аграрного виробництва обумовлює особливість його функціонування. Значна частина продукції аграрного сектора економіки входить у виробничий процес, минаючи сферу товарного обігу. Встановлено, що при розподілі ВВП на рівні держави спостерігалася зміна структури ВВП за категоріями доходу. Середнє значення валового прибутку, змішаного доходу по аграрному сектору вдвічі більше, ніж по національному господарству; збільшення чистого прибутку по аграрному сектору відбувалося ще швидшими темпами щодо національного господарства. Більший коефіцієнт перевищення чистого прибутку над валовим пояснюється нижчим середнім рівнем споживання основного капіталу в аграрному секторі економіки. Диференціальні особливості сільського господарства пов’язані зі значними обсягами проміжного споживання продукції власного виробництва, яка не набуває форми кінцевого продукту, призначеного для продажу товару. Обґрунтовано, що подальше збереження позитивної тенденції макроекономічних показників можливе за умови позитивної динаміки розвитку інституційних секторів економіки, у тому числі, аграрного сектора, за умови врахування специфіки його виробничого процесу.
Посилання
Balitska V. V. (2013). Nakopychennia borhiv u natsionalnii ekonomitsi [Debt accumulation in the national economy]. Aktualni problemy ekonomiky. 1. 142-153. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ape_2013_1_18
Lemishko O. O. (2019). Vidtvorennia kapitalu v ahrarnomu sektori ekonomiky: problemy rozrobky i realizatsii finansovoi polityky: monohrafiia. [Capital reproduction in the agricultural sector of the economy: problems of financial policy development and implementation] K.: NUBiP Ukrainy. 779. (in Ukrainian)
Lemishko, O. O. (2015). Statistical estimation of the functional dependence of the GDP growth rate and capital components. Aktualni Problemy Ekonomiky (Current Issues of the Economy), 174(12), 377-389 (in Ukr.)
Polokhova I. M., Mazur O. S. (2014). Makroekonomichne prohnozuvannia pokaznykiv realnoho VVP Ukrainy [Macroeconomic forecasting of real GDP of Ukraine]. Visnyk Kyivskoho natsionalnoho universytetu tekhnolohii ta dyzainu. № 4 (78). 18-25.
State Statistics Service of Ukraine. Statystychnyj shhorichnyk Ukrayiny. www.ukrstat.gov.ua
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.ukАвтори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).