Продуктивність ріллі залежно від основного обробітку чорнозему типового у Правобережному Лісостепу УкраїниYu. Manko, Ye. Babenko

Анотація


Польовим дослідом у виробничих умовах встановлено, що чергування відмови від механічного обробітку чорнозему типового середньосуглинкового з періодичним через рік його дискуванням в умовах Правобережного Лісостепу України приводить до істотного збільшення забур’яненості посівів трав’яно-зернової сівозміни і зменшенню на 23 % продуктивності ріллі. Результатом стали наступні положення: відмова від основного механічного обробітку ґрунту в трав’яно-зерновій сівозміні з періодичним через рік його поверхневим обробітком на 8-10 см дисковою бороною викликає істотне збільшення забур’яненості посівів: рясності бур’янів – у 4,2 рази і їхньої маси – в 3,1 рази.

Ефективність гербіцидів на цьому тлі порівняно з варіантом системи полицево-безполицевого обробітку ґрунту істотно зменшується за рясністю у 2,3 рази і за масою – в 7,6 разів; урожайність всіх культур трав`яно-зернової сівозміни (ячмінь ярий, соя, пшениця озима, вико-вівсяна суміш) за вирощування без механічного обробітку ґрунту з періодичним дискуванням порівняно з полицево-безполицевим його обробітком істотно зменшується відповідно на 18, 39, 12 і 2,4 %, а продуктивність ріллі в сівозміні на – 23 %.

Перспективою мінімізації механічного обробітку ґрунту в умовах екологізації землеробства стане пошук і впровадження ефективних біологічних засобів контролю бур’янів.


Ключові слова


рясність і маса бур’янів, урожайність, продуктивність, механічний обробіток ґрунту, гербіциди

Повний текст:

PDF

Посилання


Kravchenko, M. S., Zlobin, Yu. A., Tsarenko, O. M. (2002). Zemlerobstvo. [Agriculture]. Kyіv: «Lybid». 496.

Kosolap, M. P., Krotinov, O. P. (2011). Systema zemlerobstva No-till.[farming systems No-till]. Kyіv: Lotos. 353.

Prymak, I. D., Manko, Yu. P., Tanchyk, S. P. (2005). Bur’iany v zemlerobstvi Ukrainy: prykladna herbolohiia. [Weeds in agriculture in Ukraine: applied herbology]. Bila Tserkva: BDAU, 664.

Kosolap, M. P. (2004). Herbolohiia [Herbology]. Kyіv: Aristei, 364.

Manko, Yu. P., Lytvynenko, I. V. (2015). Bahatorichnyi monitorynh vplyvu system osnovnoho obrobitku gruntu v sivozmini na zabur’ianenist rilli [Long-term monitoring of the influence of ground tillage systems in crop rotation on the agglomeration of arable land] Zb. nauk. prats, spets. vypusk NAAN, IBKiTsB. Kyіv.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.