Вплив доз мінеральних добрив на врожайність гірчиці ярої сизої в умовах Північно-східного Лісостепу України

Автор(и)

  • А. В. Мельник Сумський національний аграрний університет
  • С. В. Жердецька Сумський національний аграрний університет

Ключові слова:

гірчиця сиза, мінеральні добрива, період вегетації, морфологічні показники, площа листків, хлорофіл, урожайність

Анотація

Наведено результати трирічних досліджень з вивчення впливу різних норм мінеральних добрив на врожайність гірчиці ярої сизої сортів Пріма та Ретро. Встановлено, що внесення мінеральних добрив у нормі N30Р30К30 забезпечує збільшення тривалості вегетаційного періоду досліджуваних сортів на 5 діб. Найтривалішим вегетаційний період зафіксовано на варіанті, де вносили N60Р60К60, що сприяло його подовженню на 7 діб у сорту Пріма та на 6 діб у сорту Ретро порівняно з контролем. Було відмічено подовження тривалості фази цвітіння.

Внесення мінеральних добрив впливало на морфологічні показники рослин гірчиці сизої, збільшувалася висота рослин, кількість гілок першого порядку, кількість та маса листя. З підвищенням рівня міне­рального живлення в досліджуваних сортах збільшувалася площа лист­кової поверхні та зростав вміст хлорофілу в листках рослин. Застосування добрив у нормі N30P30K30 збільшувало врожайність сорту Пріма на 4,7 ц/га, а сорту Ретро – на 4,1 ц/га порівняно з контролем. Збільшення норми добрив до N60P60K60 підвищувало врожайність на 6,1 ц/га сорту Пріма і на 5,3 ц/га сорту Ретро.

Біографії авторів

А. В. Мельник, Сумський національний аграрний університет

доктор сільськогосподарських наук,

професор кафедри садово-паркового та лісового господарства

С. В. Жердецька, Сумський національний аграрний університет

аспірант


 

Посилання

Мельник А. В. Состояние и перспективы выращивания масличных культур на Украине в условиях изменения климата / А. В. Мельник, С. В. Жердецькая, Ю. А. Романько, А. Шахид, А. В. Макарчук, Д. Акуаку // Наука и мир. – 2015. – № 10 (26). – С. 113-117.

Украинская зерновая ассоциация: 4 агрокультуры, на которых можно заработать [Електронний ресурс] режим доступу: http://uga-port.org.ua/novosti/ukraina

Сиденко Д. Украинская горчица и просо на европейском экспортном рынке [Електронний ресурс] / Дмитрий Сиденко // АПК-информ. – 2013. – режим доступу: http://www.apk-inform.com/ru/exclusive/opinion/1012960#. Wc1IR9SLSHs

Кернасюк Ю. Експортний тренд — нішеві культури / Ю. Кернасюк. // Агробізнес сьогодні. – 2015. – №4. – С. 23-25.

Єрмакова Л. М. Тривалість міжфазних періодів ріпаку ярого залежно від удобрення в умовах правобережного Лісостепу України / Л. М. Єрмакова, Т.І. Пророченко. // ВІСН?К Полтавської державної аграрної академії. – 2016. – №4. – С. 55-59.

Чехов А. В. Технологічні аспекти вирощування гірчиці білої в умовах південного Степу України / А. В. Чехов, Н. П. Жернова // Науково-технічний бюле¬тень Інституту олійних культур НААН. – Запоріжжя. – 2009. − №14. – С. 238-247.

Блащук, М. І. Вплив строків сівби та доз мінеральних добрив на продук-тивність гірчиці білої / М. І. Блащук, Н. М. Тетерещенко. // Науково‐технічний бюлетень Інституту олійних культур НААН. – 2014. – №21. – С. 65–74.

Жуйков, О. Г. Гірчиця в Південному степу: агроекологічні аспекти і технології вирощування: наукова монографія / Жуйков Олександр Геннадійович; ДВНЗ «Херсонський держ. аграр. ун-т». – Херсон: Видавець Грін Д. С., 2014. – 416 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-12-09

Номер

Розділ

Статті