Вплив погодних чинників на ріст та розвиток гібридів соняшнику
DOI:
https://doi.org/10.31548/agr2019.02.005Ключові слова:
sunflower, sowing time, row spacing, hybrids, productive moisture, water consumption ratioАнотація
Наведено результати досліджень, спрямованих на вивчення впливу різних регламентів сівби на формування продуктивності посівів досліджуваних гібридів соняшнику. Дослідження проводились протягом 2014-2016 рр. в умовах Степу України на чорноземах типових малогумусних.
Завданням досліджень було виявлення впливу таких агротехнічних прийомів як зміна строків сівби та ширини міжрядь на запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, водоспоживання рослин досліджуваних гібридів на формування 1 т сухої речовини та 1 т насіння.
У результаті проведених досліджень було встановлено, що запаси продуктивної вологи на період сівби визначалися як строками сівби, так і погодними особливостями року досліджень. Найбільш вологозабезпеченим незалежно від строку сівби виявився 2015 рік з показниками, що склали: ранній строк сівби – 146,0 мм, рекомендований – 134,0 мм, пізній – 132,0 мм. Був встановлений тісний кореляційний зв'язок між урожайністю та запасами продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту на період сівби з коефіцієнтом кореляції r = 0,89.
Рівень загального водоспоживання визначався умовами зволоження перед сівбою та в період вегетації соняшника і становив у 2014 році 2977–3893 м³ / га, у 2015 – 2500–2737 м³ / га, а у 2016 – 2798–4259 м³ / га. В середньому за роки досліджень гібриди мало відрізнялись за загальними витратами вологи. На формування 1 т сухої речовини гібриди соняшнику у середньому за роки досліджень витрачали від 424 до 705 м 3/ т води. Чітких залежностей в отриманих нами результатах не було виявлено ні за впливу строків сівби, ні за впливу ширини міжрядь.Посилання
Adamenko, T. (2005). Perspektyvy vyrobnytstva soniashnyku v Ukraini v umovakh zminy klimatu [Prospects for sunflower production in Ukraine in conditions of climate change]. Agronomist, 1, 102—103.
Vasylev, D. S. (1990). Podsolnechnyk [Sunflower]. M. : Ahropromyzdat, 174.
Gorbatyuk, E. M., Garbar, L. A. (2017). Osoblyvosti formuvannia produktyvnosti posiviv soniashnyku [Features of formation of productivity of sunflower seeds]. Journal of the Poltava State Agrarian Academy [Journal of the Poltava State Agrarian Academy], 1–2, 24–27.
Overchenko, B. (2001). Pryrodni resursy ta urozhai soniashnyku v Ukraini. [Natural resources and sunflower harvest in Ukraine]. Offer, 4, 39–40.
Nykytchyn D. Y. (1993). Podsolnechnyk [Sunflower]. Kyiv: Urozhai, 192.
Anashchenko, A. V. (1975). Reaktsyia rastenyi podsolnechnyka na yzmenenye uslovyi vlahoobespechennosty v raznыe etapi ontoheneza [The reaction of sunflower plants to changes in moisture supply conditions at different stages of ontogenesis]. Questions of physiology: Sat. scientific works, Krasnodar, 77–82.
Ushkarenko, V O., Laze, r P. N., Sy`dorenko, V. P., &Kaplin, O. O. (2005). Vplyv osnovnoho obrobitku gruntu, mineralnykh dobryv, shyryny mizhriaddia ta hustoty stoiannia roslyn na urozhai soniashnyku v piznomu pisliaukisnomu posivi [Influence of basic tillage, mineral fertilizers, row spacing and plant density on sunflower crop in late post-crop sowing]. Taurian Scientific Journal, 40, 3–11.
Kurash, O. V. (2002). Zavysymost urozhainosty podsolnechnyka ot vlazhnosty pochvi y predshestvennykov [The dependence of the yield of sunflower from soil moisture and predecessors]. Grain farming, 1, 25–26.
Kraevskiy, A. N., Karpenko, A. A., &Pershin, A. F. (2003). Tehnologiya promyishlennogo semenovodstva podsolnechnika i kukuruzyi na vostoke Ukrainyi: prakticheskoe rukovodstvo [Technology of industrial seed-grower of sunflower and corn on east of Ukraine : practical guidance]. Lugansk, 43.
Dospekhov, B. A. (1985). Metodyka polevoho opыta [Field experience]. Ahroproyzdat, 351.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).