Вплив способу основного обробітку грунту і удобрення на агрофізичні властивості дерново-підзолистого грунту Передкарпаття за вирощування пшениці ярої
DOI:
https://doi.org/10.31548/agr2019.02.028Ключові слова:
обробіток грунту, удобрення, пшениця яра, агрофізичні показники, родючістьАнотація
Викладено результати дослідження з вивчення впливу способу основного обробітку грунту і органічних добрив, отриманих на виході біогазових установок, за органічної та органо-мінеральної систем удобрення на агрофізичні показники дерново-підзолистого грунту за вирощування пшениці ярої сорту Кларіса в умовах Передкарпаття. Дослідження виконано продовж 2016-2018 років на полях ФГ “Фортуна” у с. Негівці, Калуського району, Івано-Франківської області.
Встановлено, що застосування органічних добрив, отриманих на виході біогазових установок, за органічної і органо-мінеральної систем удобрення та способів основного обробітку грунту позитивно впливало на оструктурення дерново-підзолистого грунту в технології вирощування пшениці ярої.
Найбільше агрономічно цінних агрегатів (0,25-10 мм) було у варіанті поверхневого обробітку ґрунту за органо-мінеральної системи удобрення на час сівби – 62,4 %, або на 3,7 % більше порівняно із контролем та перед збиранням врожаю культури – 61,6 %, або на 3,8 % більше порівняно із контролем. У цьому ж варіанті коефіцієнт структурності грунту був найвищим – 1,66 на час сівби і 1,60 – перед збиранням врожаю, або відповідно на 0,24 і 0,22 порівняно до контролю перевищував показник.
За органо-мінеральної системи удобрення у варіанті поверхневого обробітку грунту (дискування на глибину 8-10 см) щільність грунту на час сівби пшениці ярої у шарі 0-10 см становила 1,16 г / см3, у шарі 10-20 см – 1,18 г / см3, що на 0,05-0,06 г / см3 менше, ніж на контролі. Перед збиранням врожаю пшениці ярої щільність в шарі грунту 0-10 см становила 1,21 г / см3, 10-20 см – 1,23 г / см3, що відповідно на 0,03 і 0,02 г / см3менше, ніж на контролі.
Загальна шпаруватість шару ґрунту 0-10 см за органічної системи удобрення у варіанті поверхневого (8-10 см) обробітку грунту на час сівби пшениці ярої становила 53,4 %, за органо-мінеральної – 54,2 %, що відповідно на 4,4 % і на 5,2 % більше порівняно із контролем; у шарі грунту 10-20 см вони становили відповідно – 52,8 % і 53,1 % та 4,1 і 4,4 %. Перед збиранням врожаю культури за органо-мінеральної системи удобрення загальна шпаруватість у шарі грунту 0-10 см становила 53,7 %, 10-20 см – 52,6 %, що відповідно на 5,9 % і 4,6 % перевищило показники на контролі; за органічної системи удобрення вони становили відповідно – 52,3 % і 51,8 % та 4,5 % і 3,8 %.Посилання
Golik, V. S. (2003). Rezultaty doslidzhen z vyroshhuvannya zerna yaroyi pshenyci i perspektyvy rozshyrennya posiviv ciyeyi kultury v Ukrayini. [Results of research on the cultivation of grain of spring wheat and prospects for the expansion of this crop in Ukraine: Report to the bureau of the Presidium of the UAAS]. Kyiv, Ukraine: Dopovid na byuro Prezydiyi UAAN, 28.
Hordiienko, V. P., Maliienko, A. M., Hrabak, N. Kh. (1998). Prohresyvni systemy obrobitku hruntu. [Progressive soil cultivation systems]. Simferopol, Ukraine, 279.
Maliyenko, A. M., Gavrylyuk, N. M., Bryhal, F. P. and others (2017). Metody`chni rekomendaciyi i programa doslidzhennya z obrobitku gruntu. [Methodological recommendations and a study program on soil cultivation]. Kyiv, Ukraine: Agrarna nauka, 84.
Tanchyk, S. P., Cyuk, O. A., Centylo, L. V. (2015). Naukovi osnovy system zemlerobstva. [Scientific fundamentals of agricultural systems: monograph]. Vinnytsia, Ukraine: TOV «Nilan-LTD», 314.
Shuvar, I. A., Gudz, V. P., Pechenyuk, V. I. et al. (2011). Obrobitok gruntu v adaptyvno-landshaftnyh systemah zemlerobstva. [Soil cultivation in adaptive landscape systems of agriculture]. Lviv, Ukraine: NVF "Ukrayinski tehnologiyi", 384.
Obrazhii, S. V. (2015). Urozhainist kultur za riznykh system osnovnoho obrobitku hruntu ta rivniv udobrennia v zernoprosapnii sivozmini tsentralnoho Lisostepu Ukrainy. [Crop yields for different systems of basic cultivation of soil and fertilizer levels in grains crop rotation of the central forest-steppe of Ukraine]. Visnyk ahrarnoi nauky Prychornomor’ia, 3, 12-14.
Lapa, V. V. (2014). Rekomendatsyy po prymenenyiu orhanycheskykh udobrenyi, poluchaemykh na vykhode deistvuiushchykh byohazovykh ustanovok.[ Recommendations for the use of organic fertilizers obtained at the outlet of existing biogas plants]. Minsk, Belarus: Ynstytut pochvovedenyia y ahrokhymyy, 28.
Shuvar, I. A., Bunchak, O. M, Sendetskyi, V. M., Tymofiichuk, O. B., Bakhmat, O. M., Kolisnyk, N. M. et al. (2015). Vyrobnytstvo ta vykorystannia orhanichnykh dobryv. [Production and use of organic fertilizers: monograph]. Ivano-Frankivsk, Ukraine: Symfoniia forte, 596.
Lisnychyi, V. M., Tsaplin, Yu. O. (2008). Suchasnyi stan ta perspektyvy rozvytku otrymannia biohazu v Ukraini. [Current state and prospects of biogas production in Ukraine]. Materialy Chetvertoi mizhnarodnoi konferentsii „Enerhiia iz biomasy”.Kyiv, Urkaine: ITTF NANU, 299-300.
Dospekhov, B. A. (1985). Metodyka polevoho opyta. [Field experience]. Moscow, Russia: Ahropromyzdat, 315.
Nedvyga, M. V. (2005). Struktura gruntu. [Soil Structure: A Manual]. Uman, Ukraine: UVPP, 232.
Revut, Y. B. (1972). Fyzyka pochv. [Physics of soils]. Leningrad: Kolos, 336.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).