Продуктивність праці в аграрному секторі економіки України – основний чинник його розвитку
Анотація
Розглянуто теоретичні та практичні аспекти визначення економічного змісту і методів вимірювання продуктивності праці. Досліджено методичні підходи до визначення місця України у рейтингу країн за рівнем продуктивності праці. Встановлено, що, за даними Світового банку, в Україні рівень продуктивності праці в економіці у 5 разів нижчий, порівняно з країнами ЄС (28). Здійснено порівняльний аналіз досягнутого рівня продуктивності праці за видами економічної діяльності. Встановлено, що впродовж 2012–2016 років найстабільніші темпи зростання продуктивності праці за видами економічної діяльності демонстрували сільське, лісове та рибне господарство, операції з нерухомим майном, професійна, наукова й технічна діяльність.
Проаналізовано стан продуктивності праці в сільському господарстві за категоріями товаровиробників та галузями рослинництва і тваринництва. Розрахунки свідчать, що у сільському господарстві продуктивність праці є досить низькою за рахунок її низького рівня у господарствах населення. Продуктивність праці на сільськогосподарських підприємствах досягає її рівня у промисловості. Проаналізовано тенденції у співвідношенні темпів зростання продуктивності праці та оплати праці на сільськогосподарських підприємствах. Обґрунтовано необхідність підвищення продуктивності праці в аграрному секторі економіки як джерела зростання національного доходу та чинника підвищення конкурентоспроможності національної економіки.
Ключові слова: сільське господарство, виробничі ресурси, ефективність, продуктивність праці, валова продукція, валова додана вартість, конкурентоспроможність економіки
Посилання
Bohynia, D. P., Shevchenko, A. F. (2008). Efektyvnist pratsi v rynkovii ekonomitsi [Effectiveness of labour in the market economy]. Ukraine: aspects of labour, 4, 3–6.
Vitvitskyi, V. V., Bezhenar, I. M. (2016). Teoretychni aspekty vyznachennia produktyvnosti ahrarnykh pidpryiemstv [Theoretical aspects of definition of productivity of agrarian enterprises]. Economika APK, 7, 26–34.
Horkavyi, V. K. (2006). Informatsiino-analitychni aspekty upravlinnia produktyvnistiu ahrarnoi pratsi [Information-analytical aspects of management of productivity of agrarian labour]. Visnyk KHNAU, 7, 7–18.
State Statistics Service of Ukraine. From www.ukrstat.gov.ua.
Diiesperov, V. S. (2016). Ekonomika silskohospodarskoi pratsi [Economy of agricultural labour]. Economika APK, 6, 110–117.
Prokopenko, K. O. (2012). Metodolohichni aspekty otsinky produktyvnosti pratsi u silskomu hospodarstvi [Methodological aspects of the assessment of labour productivity in agriculture]. Statistics of Ukraine, 3, 14–20.
Temporary methodical recommendations for calculating labour productivity in the economy in general and by types of economic activity; approved by the Order of the Ministry of Economy of Ukraine dated December 26, 2008 No. 916. From http://www.me.gov.ua/control/uk/publish/category/main?cat_id=38738
Ilchuk, M. M., Konoval, I. A., Radko, V. I., Yevtushenko, V. D. (2017). Competitiveness of cattle breeding products increase. Vienna, Austria: “East West”, 294.
Key Indicators of the Labour Market (KILM): 2001–2002. (2002). Geneva: International Labour Organisation, 622.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).