Амортизація сільськогосподарської техніки
Анотація
Розглянуто порядок нарахування амортизації сільськогосподарської техніки. Згідно з чинними нормативними документами, амортизацію потрібно нараховувати щомісяця. У січні – березні сільськогосподарські культури ще не посіяні, тому не визначено об’єкти, на які нараховується амортизація. Собівартість продукції рослинництва калькулюють раз на рік станом на 31 грудня. Щомісячно нараховані суми амортизації сільськогосподарської техніки доцільно обліковувати протягом року на окремому аналітичному рахунку й розподіляти їх на об’єкти наприкінці року пропорційно площам посіву, кількості одержаної продукції тощо.
Таким чином, під час нарахування амортизації сільськогосподарської техніки поєднують два методи: прямолінійний – для визначення суми амортизації, і виробничий – для віднесення її на об’єкти обліку. З'являється новий метод нарахування амортизації, який називається комбінований (або гібридний). Ним доцільно користуватися у тих випадках, коли сума амортизації визначається щомісячно, а конкретні об’єкти обліку ще відсутні.
Базу для розподілу амортизації сільськогосподарської техніки підприємство обирає самостійно, пов’язуючи використання її з виробництвом певних видів продукції та обсягом виконаних робіт, про що потрібно зазначити в прийнятій обліковій політиці господарства.
Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку використання методу амортизації на основі доходу обмежене. На основні засоби заборонено нараховувати амортизацію на основі доходів.
Дохід, отриманий в результаті діяльності підприємства, відображує фактори інші, ніж споживання економічних вигід, втілених в активі і пов’язаний з іншими витратами і процесами, діяльністю з продажів, змінами в обсягах продажів, цінах, інфляції.
Дохід залежить не тільки від економічних вигод, які споживаються від використання активу, а також відображує систему економічних вигод, які створюються від операційного бізнесу.
Для нематеріальних активів, згідно з Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, використовувати метод амортизації на основі доходів недоцільно, проте можливі винятки. Цей метод можна використовувати для амортизації нематеріальних активів у двох обмежених випадках, коли:
• нематеріальний актив виражається як міра доходу, тобто, коли переважаючим обмежуючим фактором, що пов’язаний з нематеріальним активом, є досягнення обумовленого контрактом порогового значення доходу;
• може бути доведено, що доходи і споживання економічних вигод від нематеріального активу тісно взаємопов’язані.
Тому потрібні обґрунтування використання методу амортизації на основі доходів, які б пов’язали використання необоротного активу та отримані доходи і встановили між ними причинно-наслідковий зв’язок.
Метод нарахування амортизації необоротних активів на основі доходу в світовій практиці мало поширений. Ним можна користуватися для розрахунку амортизації сільськогосподарської техніки, що відповідає ринковим умовам.
У міжнародній практиці можливе використання комбінованого (або гібридного) методу нарахування амортизації необоротних активів. Він передбачає поєднання двох і більше методів. Наприклад, поєднують прямолінійний і виробничий метод.
Повний текст:
PDFМетрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.