Явище «мобінгу» в українському супільстві: причини та наслідки
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog2021.02.006Анотація
Дане дослідження присвячено аналізу сучасної проблематики поняття «мобінгу» в українському суспільстві. Досліджено поняття «мобінг», причини його виникнення, особливості прояву, відмінні характеристики, основні типи та методи боротьби з його негативними наслідками як на рівні керівництва підприємства, так і відносно будь-якої особи. В дослідженні наголошується, що наразі в Україні кожен другий українець є жертвою мобінгу в тій чи іншій формі, і, на жаль, в Україні немає законодавчо закріпленого визначення поняття «мобінг» а, відповідно, механізмів регулювання цього явища. У дослідженні зазначається, що мобінг – це вороже та неетичне спілкування, яке систематично спрямовується однією чи кількома особами переважно до однієї особи, що призводить до приниження, знецінення, дискредитації та деградації; втрати професійної репутації; звільнення потерпілого з організації шляхом припинення виконання функціональних обов’язків, продовження лікарняної відпустки або звільнення. Також було доведено, що проблема мобінгу до кінця не вивчена, і для усунення цього деструктивного явища доцільно використовувати весь арсенал методів управління, запозичувати найкращий зарубіжний досвід, одночасно використовуючи свій управлінський досвід та виходячи з особливості розвитку будь-якої організації.
Посилання
Kachmar, О. В. (2016). Mobbing as a type of mental abuse in labour collective. [Elektronnyi resurs]. https://kipt.sumdu.edu.ua/pdf/buling/mobing.pdf
Kolesnyk, Т. В. (2019). Modern approaches to the prevention of mobbing in labour relations. [Elektronnyi resurs]. file:///C:/Users/User/Downloads/08.pdf
Korablova, O. O. (2010). The influence of mobbing on the formation and socialization of personality. [Elektronnyi resurs]. http://nbuv.gov.ua/j-pdf/Znpkhist_2010_2_30.pdf.
Lahutina, І. V. (2011). Mobbing in the workplace : the legal aspect. [Elektronnyi resurs]. http://www.apdp.in.ua/v57/18.pdf.
Shchetinina, L. V., Rudakova, S. H., Drobynska, К. О. Mobbing : the nature and institutional principles for workers' protection. [Elektronnyi resurs]. https://www.problecon.com/export_pdf/problems-of-economy-2018-1_0-pages-315_320.pdf
Davenport, N., Schwartz, R. D., & Elliott, G. P. (1999). Mobbing: Emotional abuse in the American workplace. Ames, IA: Civil Society Publishing.
Duffy, M., & Sperry, L. (2012). Mobbing: Causes, consequences, and solutions. New York: Oxford University Press.
https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780195380019.001.0001
Leymann, H. (1990). Mobbing and psychological terror at workplaces. Violence and Victims, 5(2), 119-126.
https://doi.org/10.1891/0886-6708.5.2.119
Leymann, H. (1996). The content and development of mobbing at work. In D. Zapf & H. Leymann (Eds.), Mobbing and victimization at work (pp. 165-184). Hove, England: Psychology Press.
https://doi.org/10.1080/13594329608414853
Tatar, Z. B., & Yüksel, Ş. (2019). Mobbing at workplace - psychological trauma and documentation of psychiatric symptoms. Noro psikiyatri arsivi, 56 (1), 57-62.
Westhues, K. (2004). Workplace mobbing in academe: Reports from twenty universities. Lewiston, NY: Edwin Mellen Press.
When working becomes hazardous / International Labour Organization. (1998). World of Work, 26, 2-6.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).