Перинатальна психологія: емоційне вигорання матеріDOI: http://dx.doi.org/10.31548/hspedagog13(1).2022.109-116

А. V. Nakonechna

Анотація


В статі розглядається сучасний феномен в роботі психотерапевта та психолога «емоційне вигорання матері». Демонструється, що сучасні умови реалізації материнської діяльності не відповідають можливостям жінки та завданням у розвитку дитини. Розглядаються зміни в пріоритетах ціннісних орієнтацій суспільства. Виявляються  фактори, які обумовлюють появу емоційного вигорання матері, висвітлюється роль психологічних підходів у формуванні суспільної думки та запиту сучасної жінки, що до досягнення образу «ідеальної матері». Розглядається сформований стереотип, що лише мати повинна бути з дитиною в перші місяці та роки її життя, що мати не можна та не потрібно замінювати кимось, що це нанесе шкоду дитині. Співвідносяться симптоми прояву емоційного вигорання в материнській сфері та професійного емоційного вигорання. Розглянуто формування психологічного захисту, який має прояв в психічному та фізичному виснаженні. Обговорюється розподіл турботи, зміни в сімейній структурі, які мають негативний вплив на ефективність та усвідомленість материнської діяльності. Запропонована зміна існуючої моделі материнства. Розглянута модель «поглиблення» в материнство та зосередженість на потребах дитини, на турботі про нього, на його вихованні, як захист, формою якого може бути зосередження на технічній стороні турботи про дитину, що приносить шкоду безпосередньому спілкуванню. Розкрито симптоми, які є наслідком  реального фізичного виснаження, та можуть мати прояви більш серйозних соматизацій. Розглянуто тенденцію, що усі проблеми розвитку особистості, викликає порушення ранніх материнсько-дитячих стосунків. Розкрито направленості материнських функцій та результатів діяльності. Проведено аналіз основних симптомів емоційного вигорання та причин його виникнення з точки зору діяльності батьківства. Пропонуються методи психологічної допомоги жінкам з синдромом «емоційного вигорання матері».


Посилання


Boiko V.V. (2011). Syndrom emotsiinoho vyhorannia v profesiinomu spilkuvanni. - SPb .: Piter, 105 s.

Vodopianova N.Ie. (2005). Syndrom vyhorannia: Diahnostyka i profilaktyka. SPb .: Piter, 336 s.

Zakharova Ye.I. (2014). Psykholohiia osvoiennia batkivstva, naukova monohrafiia. M .: IIU MHOU, 258s.

Filippova H.H. (1999). Psykholohiia materynstva. Kontseptualna model. M .: Instytut Molodi, 286s.

Filippova H.H. (2016). Samorealizatsiia ta batkivstvo: konflikt motyvatsii v suchasnomu suspilstvi. Psykhoterapiia. № 10 (166). S. 16 22. 0,75 d.a.

Herbert J. (1974). Freudenberger.Staff burn-out // Journal of Social Issues. 30, no. 1. P. 159-165. ISSN 0022-4537.

Maslach, C. (1982). Burnout: A social psychological analysis. In The Burnout syndrome ed.J.W.Jones, pp. 30-53, Park Ridge, IL: London House.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.