Вплив строків сівби та густоти стояння соняшнику на водний режим грунту в Правобережному Степу України

Автор(и)

  • G. V. Pinkovsky , The National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.31548/agr2019.01.034

Ключові слова:

соняшник, гібриди, строки сівби, густота стояння рослин, водний режим ґрунту, урожайність

Анотація

У статті наведені результати наукових досліджень з впливу строків сівби та густоти стояння соняшника на водний режим ґрунту в Правобережному Степу України. Дослідження проводилися на Кіровоградській ДСГДС НААН України, яка знаходиться у чорноземній зоні Правобережного Степу України і кліматичні умови станції є типовими для даного регіону.

         Дослідженнями встановлено, що кількість доступної вологи в шарі ґрунту 0-10 см на період третього строку сівби була меншою порівняно з першим і другим, відбулося поступове зменшення кількості доступної рослинам вологи у посівному шарі ґрунту. Також встановлено, що запаси доступної рослинам вологи в метровому шарі ґрунту перед сівбою, у фазі цвітіння та перед збиранням були неоднаковими у роки досліджень і змінювалися за строками сівби та залежали від густоти стояння рослин. Особливого значення для рослин соняшника набуває вміст доступної вологи в 0-100 см шарі ґрунту після утворення кошиків. В цей період соняшник інтенсивно споживає доступну вологу з більш глибоких шарів ґрунту. Після цвітіння ростові процеси у рослин соняшника призупиняються, уповільнюється використання вологи з ґрунту. У цей час посилюються процеси наливання та дозрівання насіння, відбувається накопичення олії в сім’янках, рослини соняшника не потребують такої кількості вологи, як у початкові періоди росту і розвитку.

         Встановлено, що рівень продуктивності соняшника значною мірою визначається умовами водного режиму ґрунту. Водний режим формується погодними умовами, величиною запасів вологи в ґрунті, кількістю та інтенсивністю опадів за рік, у т.ч. і за вегетативний період. Значною мірою водний режим ґрунту залежить від морфологічних особливостей гібридів, густоти стояння рослин, строків сівби та технології вирощування. За цих умов густота рослин у 60 тис га сприяє економній витраті вологи на формування одиниці врожаю з гектара. Найвищу врожайність насіння забезпечив гібрид LG 55.82 за першого строку сівби – 3,85 т / га.

         Враховуючи щорічне варіювання погодних умов весняного періоду сівби, її слід проводити диференційовано із врахуванням водного та теплового режимів. Високі запаси вологи в ґрунті протягом вегетації слугують передумовою високих врожаїв рослин соняшника.

Посилання

Volf, V. H. (1972). Soniashnyk [Sunflower]. Kyiv: Derzhsilhospvydav, 228.

Desiatnyk, L. M., Tsyliuryk, O. I. (2017). Vodnyi rezhym gruntu v posivakh soniashnyku [Water regime of the soil in sunflower sowing]. Ahrobiznes sohodni, 8., 34–40.

Dospekhov, B. A. (1985). Metodyka polevoho opyta [Methods of field experience] Moscow: Ahropromyzdat, 315.

Diakov, A. B. (1986). Osobennosty vodopotreblenyia posevov podsolnechnyka v sviazy s yzmenenyem dostupnosty vlahy v techenye vehetatsyy [Features of water consumption of sunflower sowing dueto changes in the availability of moisture during the growing season]. VNYYMK. Krasnodar, 15., 51–62.

Kartamyshev, N. Y. (2008). Pryemy byolohyzatsyy pry vozdelyvanyy podsolnechnyka [Methods of biologization in the cultivation of sunflower] Zemledelye, 8.,39-40.

Morozov, V. K. (1959). Podsolnechnyk [Sunflower]., 228.

Nesterchuk, V. V. (2017). Produktyvnist hibrydiv soniashnyku zalezhno vid hustoty stoiannia roslyn ta mikrodobryv v umovakh pivdnia Ukrainy [The productivity of sunflower hybrids depending on the density of plants and microfertilizers in the conditions of southern Ukraine]. Kherson, 199.

Nykytchyn, D. Y. (1993). Podsolnechnyk [Sunflower]. Kyiv: Urozhai, 192.

Pustovoit, V. S. (1975). Podsolnechnyk [Sunflower]. Moscow: Kolos, 591.

Завантаження

Опубліковано

2019-07-14

Номер

Розділ

Землеробство