Потенційний урожай пшениці ярої та люпину вузьколистого за сумісного вирощування
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2017.01.009Ключові слова:
агроценоз, люпин вузьколистий, пшениця яра, удобрення, потенціальний врожай, реалізація потенціалу врожаю, урожайністьАнотація
Наведено результати спостережень за процесом формування продуктивності пшеницею ярою сорту Рання 93 та люпином вузьколистим сорту Брянскій 1121 в одновидових посівах та за сумісного їх вирощування за різних варіантів удобрення. Розраховані показники потенціального врожаю культур за етапами органогенезу та його реалізація в фактичній врожайності, а також зміни частки компонентів у потенціальному врожаї та фактичній урожайності агроценозу.
Встановлено, що від VІ етапу органогенезу до ХІІ (до збирання врожаю) частка пшениці ярої за її вирощування сумісно з люпином вузьколистим без добрив мала тенденцію до зниження, з 52,2 % до 51,0 %, а люпину вузьколистого – відповідно до підвищення. Застосування P45K90 у сумісних посівах призводило до незначного збільшення частки пшениці ярої з 52,0 % на VІ етапі до 58,0 % у фактичній врожайності. За внесення N30P45K45 частка пшениці ярої в потенціальному врожаї і фактичному збільшилась відповідно від 57,3 % до 64,8 %. Підвищення дози добрив вдвічі призвело до збільшення частки пшениці ярої з 56,9 % на VІ етапі органогенезу до 71,2 % у фактичному врожаї, а люпину вузьколистого відповідно зменшилась з 43,1 % до 28,8 %, у порівнянні з 49 % на контролі.
Посилання
Kuptsov N. S., Takunov I. P. (2006). Lyupin – genetika, selektsiya, geterogennye posevy [Lupin - genetics, selection, heterogeneous crops]. Bryansk, Klintsy: Publishing House of the State Unitary Enterprise "Klintsovsky city printing", 576.
Takunov I. P., Kononov A. S. (1995). Adaptivnyĭ potentsial i urozhaĭnost' lyupina v smeshannykh agrofitotsenozakh [Аdaptive capacity and productivity of lupine in mixed agrophytocenoses]. Agricultural science, 2, 41-42.
Nichiporovich A. A., Stroganova L. E., Chmora S. N., Vlasova M. P (1961). Fotosinteticheskaya deyatel'nost' rasteniĭ v posevakh [Рhotosynthetic activity of plants in crops]. M:. Publisher Academy of Sciences of the USSR, 133.
Nichiporovich A. A. (1982). Fiziologiya fotosinteza [Physiology of photosynthesis]. Moscow, 278.
Takunov I. P., Kononov A. S. (1995). Adaptivnyĭ potentsial i urozhaĭnost' lyupina v smeshannykh agrofitotsenozakh [Аdaptive capacity and productivity of lupine in mixed agrophytocenoses]. Agricultural Science, 2, 41-44.
Gukova M. M. (1974). Osobennosti pitaniya bobovykh rasteniĭ svobodnym i svyazannym azotom [Features food legumes free and bound nitrogen]. Moscow, 36.
Fomichev E. E., Kozlova S. E., Ugaĭ T. G. (1987). Vliyanie rizotorfina na produktivnost' lyutserny, klevera i gorokha v usloviyakh Tomskoĭ oblasti [Influence rizotorfina productivity of alfalfa, clover and peas in the conditions of the Tomsk region]. Tr. Agricultural Research Institute Microbiology, 57, 50-56.
Kuperman F. M. 91984). Morfofiziologiya rasteniĭ [Мorphophysiology plants]. Moscow: Higher School, 240.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).