Особливості розподілу сімейних ролей в подружній підсистемі
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog2020.03.057Анотація
Зміна системи сімейних цінностей, поглядів суспільства на значущість та функціонування інституту сім’ї сприяють трансформації рольових відносин подружжя у сучасних сім’ях. Сформована модель рольової взаємодії, здатність подружжя визначати й чітко розподіляти сімейні ролі та відповідально ставитись до їх виконання є важливими факторами побудови конструктивних подружніх стосунків і створення сприятливого психологічного клімату в сім’ї. Мета. Дослідження пов’язане з аналізом сутності поняття «сімейна роль» та класифікацією сімейних ролей; експериментальним визначенням та аналізом основних видів сімейних ролей в подружніх стосунках. Методи. Для розв’язання дослідницької проблеми було використано теоретичні методи дослідження: аналіз наукової психологічної літератури, узагальнення, систематизація наукової інформації. Для розв’язання другої частини поставленої мети застосовувались емпіричні методи дослідження: бесіда, психодіагностична методика «Розподіл ролей у сім’ї» Ю.Є.Альошиної, Л.Я.Гофмана, О.М.Дубровської; обробки та кількісної і якісної інтерпретації результатів. Дослідження проводилось протягом вересня-жовтня 2020 р. У дослідженні брали участь 11 сімейних пар (чоловік і дружина) з різним досвідом подружнього життя у кількості 22 осіб віком від 25 до 47 років (м. Київ). Всі пари мають дітей віком від 1 до 20 років. Результати емпіричного дослідження особливостей розподілу сімейних ролей показав, що ролі організатора розваг (63,64%), господаря/господині (72,73% та 63,64%), організатора сімейної субкультури (54,55% та 45,45%) жінки й чоловіки майже порівну ділять між собою; виконання ролей вихователя і «психотерапевта» більше притаманно жінкам (90,91% та 81,82%); роль сексуального партнера та відповідального за матеріальне забезпечення частіше виконують чоловіки (90,91% та 72,73%). Перспективи подальших розробок вбачаємо в дослідженні рольової взаємодії в батьківських сім’ях підлітків та юнаків як передумови формування їх майбутніх сімейних ролей.
Посилання
Aleshina Yu. E. (2000) Tsikl razvitiya semi: issledovaniya i problema [Family development cycle: research and problem]. Vestnik Moskovskogo universiteta. Psihologiya. Ser. 14, no. 2. рр. 60-72.
Bondarchuk O.I. (2005) Psykholohiia simi [Family psychology]. K.:MAUP (in Ukrainian).
Emishiants O.B. (2013) Vplyv rolovykh ochikuvan na zadovolenist shliubom [The influence of role expectations on marital satisfaction]. Aktualni problemy psykholohii Вook 1: Orhanizatsiina psykholohiia. Ekonomichna psykholohiia. Sotsialna psykholohiia. Vol. 37-38, рр. 364-368.
Karpova D.Ie. (2016) Psykholohichnyi analiz simeinykh rolei shliubnykh partneriv [Psychological analysis of family roles of marriage partners]. Naukovyi visnyk Khersonskoho derzhavnoho universytetu. Seriia: Psykholohichni nauky, Vol. 4, рр. 41-45.
Satir V. (2007) Vyi i vasha semya: Rukovodstvo po lichnostnomu rostu [You and your family: A guide to personal growth]. M.: Aprel-Press (in Russian).
Stoliarchuk O.A. (2015) Psykholohiia suchasnoi simi: navch. posib [Psychology of the modern family: a textbook]. Kremenchuk: PP Shcherbatykh O.V. (in Ukrainian).
Tseluyko V. M. (2004) Psihologiya sovremennoy semi [Psychology of the modern family]. M.:VLADOS (in Russian).
Iatsenko T. S. (2004) Teoriia i praktyka hrupovoi psykhokorektsii: aktyvne sotsialno-psykholohichne navchannia: navch. posib [Theory and practice of group psychocorrection: active social and psychological training: a textbook]. K.: Vyshcha shkola (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).