Діяльність та наукова спадщина Михайла Максимовича в контексті творення світогляду «українського світу» в ХІХ столітті
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog13(1).2022.170-178Анотація
Досліджено світоглядні цінності в поглядах та науковій діяльності першого ректора Київського університету Святого Володимира, видатного вченого Михайла Олександровича Максимовича. Розглянуто його життєвий шлях, наукове становлення, широту наукових інтересів та поглядів. Коло наукових інтересів М. Максимовича складали природничі та космологічні студії, етнографічні дослідження української історії, етнографії та фольклору, філософська творчість, в якій він вслід за Григорієм Сковородою увиразнює українську «філософію серця». Інтерес вченого до «малоросійської» тематики спричинив еволюцію Максимовича в бік проукраїнських поглядів. Показовим в цьому контексті є його прагнення перетворити Київський університет на оазу українських науки та культури, де викладали б талановиті, високоосвічені особистості, зокрема Микола Гоголь. Відстоюється положення про те, що саме проукраїнські погляди Максимовича вплинули на недопущення його після одужання до адміністративних та наукових посад в Київському університеті. Особливу увагу приділено науковим працям науковця в галузі етнопсихології, особливостей української характерології, менталітету. Вартим уваги є висновок дослідника щодо «покірливого духу» росіян та «пристрасності, короткої твердості і сили почуття» українського духу. Максимович брав активну участь у філологічній дискусії з Михайлом Погодіним, відстоюючи положення щодо хронологічної першості та походження української мови від часів княжої України-Руси, самостійності української слов’янської історії. На підставі проведеного дослідження запропоновано самостійний науковий висновок щодо місії, громадянської позиції та ролі Михайла Максимовича як першого ректора Київського університету Святого Володимира та вченого у творенні української ідеї, світогляду «Українського світу» в період ХІХ століття.
Посилання
Ostrianyn D. Svitohliad M. O. Maksymovycha. K., 1960. S. 127
Pysmo N. Hoholia k M. Maksymovychu 9 noiabria 1833 h. // Kulysh P. Opыt byohrafyy N. V. Hoholia so vkliuchenyem do soroka pysem. SPb., 1854. S. 59
Pysmo M. A. Maksymovycha k NN. Kyevskaia staryna. 1898.
Maksymovych M. A. Pysmo k M. Pohodynu. Kyevskaia staryna. 1898.
Zhurnal slidstva III viddilennia v spravi Kyrylo-Mefodiivskoho tovarystva // Kyrylo-Mefodiivske tovarystvo v 3-kh t. K., 1990.
Chyzhevskyi D. Narysy z istorii filosofii na Ukraini. S. 98.
Maksymovych M. Novыe pysma k M. Pohodynu. O starobыtnosty malorossyiskoho narechyia. M., 1863. C. 9–10.
Pysmo M. P. Pohodyna k M.A. Maksymovychu 28 avhusta 1871 hoda // Kyevskaia staryna. 1904. T. LXXXVI. Sentiabr. C. 76
Maksymovych M. Nechto o zemle Kyevskoi/ /Ukraynets. 1864. C. 5
Perepyska M. A. Maksymovycha y P. H. Lebedyntseva // Kyevskaia staryna. 1904. Sentiabr.
Skorbnaia stranychka yz zhyzny M. A. Maksymovycha // Kyevskaia staryna. 1898. LXIII. Oktiabr. S. 137
Lyst M. Maksymovycha do T. Shevchenka. 15 bereznia 1858 r. // Rukopysnyi viddil TsNB im. V. Vernadskoho.
Maksymovych M. Na pokhoron T. Shevchenka // Osnova. 1861. № 6.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).