Філософія публічного управління

Автор(и)

  • A. M. Viremeichik Херсонський національний технічний університет image/svg+xml
  • O. V. Patlaichuk Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова image/svg+xml
  • O. P. Stupak Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.31548/hspedagog14(2).2023.163-170

Анотація

Мета статті полягає у виявленні нового предмету досліджень у філософії управління, здійсненні соціально-філософського аналізу методологічних основ філософії управління та демонстрації того, що філософія управління є методологічною основою для формування та розвитку управлінської свідомості. Використано загальнонаукові методи, як от аналітичний, зіставний, індуктивний та дедуктивний. У статті розглянуто проблеми філософії публічного управління. Основні результати полягають в тому, що доведено, що на даний час в умовах кризи та нестабільності величезну роль повинен відігравати менеджер-стратег, новатор, який буде здатний брати участь у перетворенні навколишньої дійсності. Якість прийнятих рішень багато в чому залежить від управлінського свідомості, що включає знання, цінності, норми поведінки. Тому перед освітою стоять величезні проблеми. Підготовка кадрів у сфері менеджменту обов'язково має поєднуватись із широкою соціально-гуманітарною освітою, в якій філософія управління займає ключове місце і є однією з основ формування управлінської свідомості. Людина під управлінням – це розуміння об’єкта управління із боку самого суб’єкта (менеджера). Звернення до саморефлексії, до осмислення власних світоглядно-методологічних основ, тобто вихід на рівень філософських роздумів, а також про методи та засоби. Тому філософія управління - це галузь філософського знання, яка вивчає не тільки теорії місця та ролі людини, а й являє собою сукупність принципів, цінностей, ідей, норм, правил, що становлять духовну сферу суб’єкта - менеджера - і формують управлінську свідомість, необхідну для прийняття управлінських рішень. Вказано, що проблеми управління є відображенням проблем суспільства, тому філософія управління спрямована на систематизацію теоретико-методологічного матеріалу з формування нових методів для прийняття управлінських рішень. На прикладі філософських вчень, простежено, що особливість філософії управління у порівнянні з іншими областями управління полягає в синтезі теоретичних концепцій, які дозволяють дати аналіз здійсненню управління на різних етапах розвитку, поєднуючи в собі практику та фундаментальні наукові теорії в галузі менеджменту, а також знання та навички управління. Перспективами дослідження можна вважати продовження вивчення особливостей публічного управління в умовах воєнного часу та іншого форс-мажору.

Посилання

Nwanegbo-Ben J. The phi-losophy of management science (the case of a neglected special science. In-ternational Journal of Scientific and En-gineering Research. 2013. Vol. 4, iss. 11. P. 1914-1923.

Small M. Philosophy in management: a new trend in manage-ment development. Journal of manage-ment development. 2004. Vol. 23, № 2. P. 183-196.

Soohong K. A philosophical approach to project management: pro-ject as a phenomenon. Procedia - Social and behavioral sciences. 2016. Vol. 226, № 7. P. 455-462.

Vanharanta H. The applied philosophy concept for management and leadership objects through the company Democracy model // Theoreti-cal Issues in Ergonomics Science. 2019. Vol. 20, iss. 2. P. 178-195.

Завантаження

Номер

Розділ

Статті