Підстави оновлення і математизації логіки та їх історична характеристика
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog14(3).2023.221-230Анотація
У розрізі генеалогії класичної логіки розглядаються філософські підстави її оновлення і математизації які мали місце починаючи с середини XIX ст. Значна увага приділяється філософським засадам та підставам для оновлення логіки та прикладенню до неї базових принципів арифметики. В рамках дослідження генеалогії логіки та процесу її реформації, аналізується роль актуальних на той час математичних досліджень, які стали важливим підґрунтям та передумовою у цьому процесі. Аналізується та визначається роль діяльності Г. Фреге у руслі математизації логіки та створенні систем зчислення висловлювань і предикатів. Досліджуються та характеризуються ключові відмінності між класичною силогістикою та сучасними видами предикатних логік. На основі зазначених положень формуються висновки, що дозволяють висвітлити основні філософські підстави у створенні математичної логіки, будується послідовна генеалогія цих підстав.
Посилання
Summa Logicae(1995) , Prefatory Letter, as translated by Paul Vincent Spade (c. 1323)
Leibniz G. W.( 1960) «Fragmente zur Logik», V. S. 460.
Leibnyts H.V. (1984) Sochynenyia v chetыrekh tomakh: T. 3. Red. y sost., avt. vstunyt. statei y prymech. H. H. Maiorov y Λ. L. Subbotyn; perevod Ya. M. Borovskoho y dr. M.: Mыsl, 734 s. S. 63.
Shramko Y. (2005) An essay on genesis of analytic philosophy, Logos, No 2 (47), pp. 4-12. S. 6.
Frege G.(1903) Grundgesetze der Arithmetik. V. I. Jena, 1893. V. II.
A. S. Karpenko. (2002–2022 ) — Lohyka vыskazыvanyi / Humanytarnыi portal: Kontseptы [Эlektronnыi resurs] // Tsentr humanytarnыkh tekhnolohyi, (posledniaia redaktsyia: 18.11.2022). URL: https://gtmarket.ru/concepts/6899
H. Frehe.(2000) Lohyka y lohycheskaia semantyka. Sbornyk trudov. — Perevod s nemetskoho B.V. Byriukova pod red. Z.A. Kuzychevoi. M.: Aspekt Press, S. 60.
V. Kraft. (1953) The Vienna Circle: The Origins of Neo-Positivism, Kensington, S. 22.
Russell. B. Principia Mathematica. (With Alfred North Whitehead). 3 vols. Cambridge: Cambridge University Press. C. 71
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).