Категорія престижності щодо статусу індивіда і сім’ї у вільному світі та в тоталітарних режимах
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog14(3).2023.237-243Анотація
Подано аналіз критеріїв досягнення і визнання престижності й поважності людини та сім’ї з їхніми вражаючими розбіжностями у демократичних суспільствах та тоталітарних режимах. Зазначено, що за наявності усіх гарантованих правовою державою соціальних підстав та рівних можливостей для усіх і кожного реалізувати власні особистісні потенції – індивіди з ентузіазмом залучаються до побудови свого особливого шляху досягнення добробуту. Щодо диктатурних утворень, які досі ідеологічно грунтуються на марксистських нетолерантних та, зрештою, - й фальшивих архаїзмах щодо «експроприації експоприаторів», - то там досі актуальним у свідомості й підсвідомості населення є лицемірно-поважне ставлення до відданих владним колам та лояльних до «лінії керівництва» людей. Саме такі представники нації сприймаються більшістю населення як об’єкт особливої поваги та шани. Підкреслено, що носієм соціальної престижності виявляється сама особа, яка наділяється в суспільній свідомості (всього суспільства або окремих груп) великим або меншим соціальним престижем. І чим чисельніші такі групи, чим більша кількість таких осіб, щодо яких більшість громадян щиро і без будь-якого остраху й тиску ззовні ставиться з усією повагою, визнає їх авторитет і шанує, - тим менше підстав вважати такий соціум недемократичним, авторитарним чи тоталітарним. При цьому більшість людей врешті-решт найбільш цінують в таких авторитетних і поважних людях їх наміри, чистоту й благородство прагнень. Але є й ті, для кого на перший план виходить здатність людини досягти позитивного результату в тій або іншій конкретній значущій дії.
Посилання
Veber M. ( 2020) Protestantska etyka ta dukh kapitalizmu. Nash Format, 216 s.
Handi M.-K. (2021) Moie zhyttia. Istoriia moikh eksperymentiv z istynoiu. StoryShorts, 480 s.
Kant I. (2004) Krytyka praktychnoho rozumu. Per. I. Burkovskoho, Kyiv: Yunivers, 240 s.
Sartr Zh.- P. (2009) Buttia ta Nishcho. Per. St. Koliadko. Vyd-vo: Seriia: «Philosophy», 928 s.
Smit A. (2017) Doslidzhennia pro pryrodu i prychyny bahatstva narodiv. Nash Format, 1770 s.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).