Морально-етичні аспекти діяльності військовослужбовців під час війни
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog14(4).2023.212-217Анотація
Подано аналіз морально-етичних аспектів діяльності українських військовослужбовців, які відрізняються не тільки свідомою та непохитною готовністю надавати й виконувати накази у контексті військових цілей. Специфіка морально-етичного виміру сучасної ситуації відповіді на російську агресію у тому, що ці накази й військові цілі співпадають із душевним закликом кожного воїна-українця. На відміну від військових-агресорів, які підкоряються наказам, які є незаконними або ж вочевидь аморальними, - українські військові керуються як розумінням етичних зобов'язань військовослужбовців, так і стабільним моральним переконанням у справедливості своїх дій. Військовослужбовці, які бездумно виконують усі накази або підтримують своїх товаришів по службі незалежно від їхньої поведінки, не просто не є доброчесними, - вони підривають етичні зобов'язання військовослужбовців щодо законів війни і високих моральних принципів. Конче важливим для моральної поведінки є розвиток навичок раціональної рефлексії та обмірковування. Йдеться не просто про наслідування поведінки інших або дотримання переліку цінностей чи чеснот. Для того, щоб втілювати військові чесноти, військовослужбовці повинні розвивати навички міркування, здатність усвідомлювати й вчитись визначати, коли такі риси, як лояльність і дисциплінованість, є нагальними, а коли їх прояв навіть може бути аморальним. Йдеться про те, що етична військова поведінка має бути забезпечена на кожному рівні підготовки та діяльності військовослужбовців.
Посилання
Arystotel (2002) Nikomakhova etyka. Ky-yiv, Akvilon-Plius, 479 s.
Daniel Munos-Rokhas i Zhan-Zhak Fresar (2004) Korinnia povedinky pid chas viiny: rozuminnia ta zapobihannia po-rushenniam MHP. Zheneva: Mizhnarod-nyi Komitet Chervonoho Khresta.
Dzhastin Okli ta Din Khokinh (2001) Etyka dobrochesnosti ta profesiini roli, Kembrydzh: Kembrydzh Universytet-Pres
Kant I.(2020) Osnovy metafizyky mora-lnosti. Zibrannia tvoriv, Tom 4. 44 s.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).