Правова культура як елемент управлінської діяльності в органах місцевого самоврядування в Україні
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2021.01.002Анотація
В статті досліджено правову культуру як необхідний елемент в управлінській діяльності, що здійснюється органами місцевого самоврядування в Україні. Проаналізовано ініціативи, передумови та підходи щодо належного використання правової культури в діяльності органів місцевого самоврядування, їх вплив на правову культуру суспільства, а також ступінь та якість надання послуг і сервісів, що гарантуються через основні права і свободи людини державою. Автором аналізується поняття правової культури щодо його практичного застосування в управлінській діяльності місцевого самоврядування в аспекті ефективності та використанні можливостей для розвитку територіальних громад. Також наголошується на новій диспозиції місцевого самоврядування, коли в результаті реформування адміністративно-територіального устрою України утворились нові територіальні громади, склавши тим самим основу нового субрегіонального рівня – нових об’єднаних районів; відповідно новим територіальним громадам було передано повноваження, які раніше здійснювались мережею представництв органів виконавчої влади на місцях, і головне – власний фінансовий та земельний ресурс. Автор звертає увагу на успішну технічну реалізацію реформування місцевого самоврядування, а разом з тим і підвищення ролі системи цінностей в місцевому самоврядуванні, зокрема підвищення рівня правової культури і правосвідомості як в громадах так і в сучасному суспільстві загалом. Так, на думку автора статті, саме за результатами формування органів місцевої влади формується і місцева еліта, що має всіляко сприяти підвищенню правової культури та правової обізнаності населення. Автором статті змістовно досліджено сучасні теоретичні витоки правової культури від її філософсько-правових характеристик до розгляду правової культури муніципального управління як специфічного виду культури управління в правовій культурі суспільства, цінності правової культури по відношенню суспільства (чи його окремих частин) до органів управління чи окремих управлінських кадрів. Також автором звертається увага на процеси, що відбуваються залежно від рівня правової культури та відзначаються думки інших дослідників правової культури, щодо конструювання можливих внутрішніх протистоянь серед місцевих еліт. У висновках автором зазначено, що цінність правової культури полягає у певних сучасних методологічних стандартах, які слід запроваджувати в таких публічних органах влади як місцеве самоврядування, поширюючи тим самим успішні міжнародні практики, ціннісний та інституційний досвід.
Ключові слова: правова культура, правова культура суспільства, органи місцевого самоврядування, територіальні громади, управлінська діяльність
Посилання
Popadynets, H.O. (2014). Pravova Kultura Yak Vazhlyvyi Element Pravovoi Systemy Ukrainу. Visnyk Natsionalnoho Universytetu Lviska Politekhnika. Seriia Yurydychni Nauky, 782: 123–128 (in Ukrainian).
Alekseev, S.S. (1999). Pravo. Azbuka-Teoryia-Fylosofyia. Opyt Kompleksnoho Yssledovanyia. Мoskva: Statut, 712 (in Russian).
Rabynovych, P.M. (2005). Osnovy Obshchei Teoryy Prava Y Hosudarstva. Kharkov: Konsum, 320 (in Russian).
Kachur, V.O. (2019). Do Vyznachennia Poniattia Pravova Kultura U Pravovznastvi. Law.Human. Environment, 10(1): 261–264 (in Ukrainian).
Konstytutsyonnoe Pravo Zarubezhnykh Stran: Kurs Lektsyi. Yakushev (2000). Moskva, 336 (in Russian).
Pysarenko, Zh.A. (2009). Orhanizatsiino-Pravovi Zasady Rozvytku Kultury Derzhavnoho Upravlinnia V Ukraini. Derzhavne Budivnytstvo (in Ukrainian).
Pysarenko, Zh.A. (2008). Orhanizatsiina Kultura Yak Chynnyk Efektyvnosti Upravlinnia Personalom U Derzhavnykh Orhanakh. Naukovyi Visnyk Poltavskoho Universytetu Spozhyvchoi Kooperatsii Ukrainy. U 2 ch. Poltava, 3 (30), 2: 379–380 (in Ukrainian).
Serhiienko, E. (2008). Priorytety Transformatsii Orhanizatsiinoi Kultury V Orhanakh Mistsevoho Samovriaduvannia. Teoriia Ta Praktyka Derzhavnoi Sluzhby: materialy Konferentsii (Dnipropetrovsk, 19–20.09.2008). Dnipropetrovsk, 176–178 (in Ukrainian).
Formuvannia Ta Rozvytok Pravovoi Kultury Kadriv Mistsevoho Samovriaduvannia V Ukraini. Available at : http://dspace.nlu.edu.ua/bitstream/123456789/14340/1/Lubchenko_ 98-100.pdf (in Ukrainian)
Makeieva, O.M. (2015). Pravova Kultura Tsinnisnyi Vymir V Umovakh Intehratsiinykh Protsesiv. Almanah Prava, 6: 261–264 (in Ukrainian).
Kameron, K. (2001). Dyahnostyka Y Yzmenenye Orhanyzatsyonnoi Kultury. Sankt-Peterburg: Piter, 320 (in Russian).
Serhiienko, Ye.O. (2009). Orhanizatsiina Kultura V Publichnomu Upravlinni Terminolohichni Problemy. Efektyvnist Derzhavnoho Upravlinnia Zbirnyk Prats. Lviv, 18/19: 361–367 (in Ukrainian).
Mahura, M.Y. (2002). Orhanyzatsyonnaia Kultura Kak Sredstvo Uspeshnoi Realyzatsyy Orhanyzatsyonnykh Yzmenenyi. Upravlenye Personalom, 1: 24–29 (in Russian).
Permiakova, L.D. (2012). Orhanizatsiina Kultura Orhanu Publichnoi Vlady Yak Obiekt Upravlinnia. Derzhava Ta Rehiony.Seriia Derzhavne Upravlinnia, 3(39): 80–85 (in Ukrainian).
Sydorenko, N.S. (2009). Kompetentnisnyi Pidkhid Do Otsiniuvannia Profesiinoi Kultury Kadriv Derzhavnoho Upravlinnia. Aktualni Problemy Derzhavnoho Upravlinnia: zbirnyk naukovyh prats. Dnipropetrovsk: DRIDU NADU, 1(35): 259–267 (in Ukrainian).
Pysarenko, Zh.A. (2007). Struktura Kultury Derzhavnoho Upravlinnia: Teoretyko-Metodolohichnyi Aspekt. Teoriia Ta Praktyka Derzhavnoho Upravlinnia. Kharkiv: Mahistr, 1(16): 119–125 (in Ukrainian).
Koltun, V.S. (2001). Etyka I Efektyvnist U Derzhavnii Sluzhbi. Zbirnyk naukovyh prats. za red. V.I., Lugovogo, V.M., Knyazeva. Kyiv: vydavnytstvo UADU, 1: 180–192 (in Ukrainian).
Lomachynska, I.M. (2005). Profesiina Etyka.Кyiv, 226 (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).