Методологічні проблеми оцінки впливу на довкілля землекористування як планованої господарської діяльності
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2019.02.05Анотація
Проведення оцінки впливу на довкілля землекористування як планованої господарської діяльності, пов’язане із низкою питань, зокрема, теоретико-методологічного характеру. Одна з основних проблем вироблення такої теорії – побудова її основи, відправним початком для розробки якої є визначення методологічної процедури.
Незважаючи на велику кількість праць, присвячених дослідженню різних аспектів оцінки впливу на довкілля, необхідно констатувати, що в екологічній літературі так і не сформовано усталеної, повноцінної дефініції цього поняття.
Мета статті - огляд і впорядкування сформованих за визначеними критеріями у доктрині екологічного законодавства напрямів та підходів до означення поняття оцінки впливу на довкілля землекористування як планованої господарської діяльності, висвітлення їх різнорідного та спільного характеру для вироблення цілісного уявлення про способи розуміння зазначеного поняття та їх класифікацію, а також викладення власного бачення щодо оптимальної методологічної основи для визначення поняття оцінки впливу на довкілля землекористування.
На прикладі зарубіжного досвіду встановлено, що у сучасний період широко визнаним є наступні процедури: попередня екологічна оцінка впливів – скринінг; визначення задач екологічної оцінки – скоупінг; генералізація, порівняння та вибір альтернатив.
З позиції авторів пропонується доповнити оцінку впливу на довкілля також наступними етапами: оцінка параметрів навколишнього середовища; пом’якшення впливів; прийняття рішення.
На підставі аналізу розглянутих методологій оцінки екологічної ситуації, нами пропонується методологія геоінформаційного земельно-еколого-техногеохімічного моделювання екологічних ситуацій, яка базується на застосуванні ГІС-технологій для графічного накладання оціночних карт.
Дана методологія є оптимальною основою для визначення оцінки впливу на довкілля землекористування як планованої господарської діяльності, як на ранніх стадіях оцінки впливу на довкілля, так і при порівнянні альтернатив.
Ключові слова: поняття оцінки впливу на довкілля землекористування як планованої господарської діяльності; процедури оцінки; планова господарська діяльність, «скринінг»; «скоупінг»; «генералізація»; «методологія геоінформаційного земельно-еколого-техногеохімічного моделювання»; ГІС-технології.
Посилання
Zakon Ukrainy Pro otsinku vplyvu na dovkillia. Verkhovna Rada of Ukraine. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2059-19
Abramov I.B., Adamenko Ya.O., Levchii V.H. [ta in.] (2002). Posibnyk do rozroblennia materialiv otsinky vplyviv na navkolyshnie seredovyshche (do DBN A.2.2-1-2003) [A guide to the development of environmental impact assessment materials]. Kharkiv, Ukraine: Kharkiv State Branch of Integrated Research and Environmental Impact Assessment of the UkrNIINTV Institute of the State Building of Ukraine, Part 1,156; Part 2, 220.
Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 13 hrudnia 2017 r. № 1010 Pro zatverdzhennia kryteriiv vyznachennia planovanoi diialnosti, yaka ne pidliahaie otsintsi vplyvu na dovkillia, ta kryteriiv vyznachennia rozshyren i zmin diialnosti ta ob’iektiv, yaki ne pidliahaiut otsintsi vplyvu na dovkillia. Verkhovna Rada of Ukraine. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1010-2017-p
Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 13 kvitnia 2011 r. № 466 Deiaki pytannia vykonannia pidhotovchykh i budivelnykh robit. Verkhovna Rada of Ukraine. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-2011-p.
DYREKTYVA 2001/42/IeS YeVROPEISKOHO PARLAMENTU TA RADY vid 27 chervnia 2001 r. Pro otsinku vplyvu na stan dovkillia okremykh proektiv ta prohram [On the environmental impact assessment of individual projects and programs] (2001). Official Journal of the European Communities. Ukraine : L 197, 30.
DYREKTYVA 2011/92/IeS YeVROPEISKOHO PARLAMENTU TA RADY vid 13 hrudnia 2011 r. Pro otsinku naslidkiv pevnykh derzhavnykh ta pryvatnykh proektiv dlia navkolyshnoho pryrodnoho seredovyshcha [On the assessment of the effects of certain public and private projects on the environment] (2001). Official Journal of the European Communities. Ukraine : 2011L0092 — UA — 15.05.2014 — 001.001, 32.
Завантаження
Додаткові файли
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).