Картосхема житлового фонду Житомирської області: якісний та кількісний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2022.03.10Ключові слова:
житловий фонд, Житомирська область, забезпеченість житлом, сільська місцевість, міська місцевість, обладнання житлового фондуАнотація
Житловий фонд, як поняття, є комплексом взаємопов’язаних показників, що характеризують його стан. В першу чергу, це забезпеченість житлом, тобто кількість житлової площі на одну особу населення. Сюди також відносять загальну житлову площу, кількість будинків та квартир та обладнання житлового фонду за типами місцевості.
Відомо, що Україна серед європейський держав має чи не найнижчий показник забезпеченості житлом. Він складає близько 29 м2/особу. В той час як інші країни мають значно вищу житлозабезпеченість, в межах від 31,2м2/особу (Естонія) до 66,3м2/особу (Люксембург). Причинами такого стану речей в нашій державі є неефективне використання земель в межах категорій, недоступність житла для багатьох верств населення, відсутність державних програм з фінансування будівництва та кредитування житла, низький рівень заробітної плати тощо.
Метою наших досліджень постало питання вивчення житлового фонду Житомирської області з подальшим аналізом його стану.
За результатами досліджень були побудовані картосхеми забезпеченості житлом міського та сільського населення в розрізі районів Житомирщини. Найбільша кількість житлової площі на одну особу спостерігалася у Брусилівському, Ружинському, Попільнянському та Народицькому районах (30–40 м2). Причому в сільській місцевості забезпеченість є дещо вищою, як у міській. На нашу думку, причиною цього є менша концентрація населення саме в невеликих поселеннях. Тому, чисельність населення як фактор впливу на стан житлового фонду Житомирської області є одним із основних, проте не одноосібним.
Також встановлено, що за останні 15 років забезпеченість житлом в середньому по області зросла від 23,3м2 до 28,3м2 на одну особу поряд з тим, що кількість квартир та будинків фактично залишилась на одному рівні (968,1тис. у 2005 році та 974,4 тис. у 2020 році), а чисельність населення суттєво зменшилась. Тому причиною зростання показника забезпеченості житлом є не покращення кількісного та якісного стану житлового фонду Житомирської області, а саме зменшення кількості проживаючих осіб.
Поряд з кількісним проводився і якісний аналіз житлового фонду. Встановлено, що обладнання житла водопроводом, каналізацією, гарячим водопостачанням зросло майже на 50% за останні п'ятнадцять років саме у сільській місцевості. А загалом у Житомирській області якісні характеристики житлового фонду дещо поступаються аналогічним по Україні.
Ключові слова: житловий фонд, Житомирська область, забезпеченість житлом, сільська місцевість, міська місцевість, обладнання житлового фонду.
Посилання
Hura, N.O. (2006). Accounting in the housing and communal economy: theory and practice [Oblik u zhytlovo-komunalʹnomu hospodarstvi: teoriya i praktyka]. Kyiv: Knowledge, 351.
Stupen, M.G. (2011). Land cadastre - the basis of regulation of land relations: monograph [Zemelʹnyy kadastr – osnova rehulyuvannya zemelʹnykh vidnosyn : monohrafiya]. Lviv: PE "Interprint-M", 306.
On the approval of the Classification of land use types. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1011-10#Text.
Year 2020 should be the year of a systemic breakthrough in housing policy: the report of the State Fund for the Promotion of Youth Housing Construction. Available at: https://www.molod-kredit.gov.ua/pres-tsentr/novyny/2020-maie-staty-rokom-systemnoho-proryvu-u-zhytlovii-politytsi-serhii-komnatnyi.
Safonov, Yu.M., Yevseeva, V.G. Housing sphere in Ukraine: state and development trends. Efficient economy. 2013. №6. Available at: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2102.
Pashinska, G. (2021). Statistical yearbook of the Zhytomyr region for 2020 [Statystychnyy shchorichnyk Zhytomyrsʹkoyi oblasti za 2020 rik]. Zhitomir, 455.
Fedoriv, P., Lomonosova, N. (2019). State housing policy in Ukraine: current state and prospects for reform [Derzhavna zhytlova polityka v Ukrayini: suchasnyy stan ta perspektyvy reformuvannya]. Kyiv: Analytical center CEDOS, 132.
Kees Dol, Marietta Haffner (2010). Housing statistics in the European Union 2010 (Statystyka zhytla v Yevropeysʹkomu Soyuzi 2010). Available at: https:// www.bmwfw.gv.at.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).