Соціально-економічні наслідки земельної реформи в Україні
DOI:
https://doi.org/10.31548/bioeconomy2020.04.008Ключові слова:
земля, земельні відносини, земельна реформа, мораторій, досвід зарубіжних країнАнотація
У статті досліджено теоретичні засади соціально-економічних наслідків земельної реформи в Україні. Проаналізовано перспективи та можливості відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні через зарубіжний досвід реформування земельних ресурсів.
Визначено, що функціонує велика кількість сільськогосподарських підприємств, які використовують сільськогосподарські землі здебільшого для максимального власного збагачення без врахування норм раціонального землекористування.
Визначено, що в процесі проведення аграрної реформи важливе місце буде мати залучений капітал, який у правових межах механізму обігу земель сільськогосподарського призначення буде використаний усіма учасниками, а саме державою та власниками / продавцями з покупцями/орендарями. Ефективність впровадження та функціонування ринку землі буде здійснюватися на підставі сформованої наукової бази, фактичної діяльності державних органів та врахування інтересів учасників ринку. В іноземних державах має важливе значення рівень централізації та децентралізації керування земельним потенціалом, особливості повноважень здійснення землекористування мають представницькі органи територіальних громад, специфічними є організаційно-правові форми землекористування та форми власності на земельні ресурси.
Визначено, що результати земельної реформи оцінюються шляхом ідентифікації соціальних, економічних та екологічних наслідків, які розглядаються у фізичному і якісному вимірі. Наслідки земельної реформи проявляються в реальній економіці та мають довготривалий вплив не лише на неї, а й на життєдіяльність усього суспільства загалом. Це стосуватиметься не лише нормативно-правового впровадження правил щодо організації ринку землі сільськогосподарського призначення, а й практичного аспекту забезпечення реалізації земельної реформи.
Посилання
Voronkova V.G. (2011). A new paradigm of economics philosophy of the XXI century. Humanitarian bulletin of ZGIA. № 46, pp. 19-32.
Galchinsky A.S. (2008). Global challenges: present and future. Economics bulletin of market relations. № 2, pp. 5-21.
Grazhevskaya N. E. (2011). Evolution of modern economic systems: textbook. Kyiv.
Dibrova A.D. (2011). State regulation of agricultural entrepreneurship: textbook. Kyiv.
Kovalenko L.I. (2008). Current issues of modern science: textbook. Bila Tserkva.
Martin A.G. (2011). Regulation of the land market in Ukraine: monograph. Kyiv.
Safonova V.I. (2009). Formation of the land market in agricultural nature management and its infrastructure. Economics bulletin of agro-industrial complex. № 4, pp. 45-51.
Shinkaruk L.V., Bevz I.A., Baranovskaya I.V. (2015). Structural transformations in the economy of Ukraine: dynamics, contradictions and impact on economic development: textbook. Kyiv.
Ulanchuk V.S. (2009). Ways to increase the efficiency of land use in agricultural enterprises in the region. Economics bulletin of agro-industrial complex. № 9, pp. 10-14.
Yatsenko O.M. (2013). Globalization determinants of development of commodity markets. Bulletin of international economic policy. № 2 (19), pp. 63-95.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.ukАвтори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).