Варіативна оцінка ефективності виробництва молока в умовах нестабільного ринку
DOI:
https://doi.org/10.31548/bioeconomy2020.04.005Ключові слова:
ефективність виробництва, продуктивність корів, виробництво молока, витрати, ціна реалізації, беззбиткова ціна реалізації.Анотація
Ефективність виробництва продукції характеризує результативність виробництва. Ця категорія показує приріст обсягів виробництва і за якої ціни на продукцію та яких витратах ресурсів на виробництво цієї продукції досягається даний приріст, тобто свідчить про якість економічного зростання. Для визначення економічної ефективності виробництва потрібно дослідити результати діяльності виробництва та реалізації продукції, зробити аналіз витрат, цін реалізації, собівартості та рентабельності.
Ринок молока є складовою структури продовольчого ринку будь-якої країни. Від його розвитку залежить стан економіки держави, її продовольча безпека, життєвий рівень та здоров'я населення. На ринок молока впливають такі фактори як постійна та непередбачувана зміна економічної ситуації в країні, зміни в законодавстві, недостатнє державне регулювання виробництва та реалізації продукції, низька якість сировини та допоміжних матеріалів, відсутність мотиваційних важелів, падіння доходу населення, скорочення кормової бази тваринництва та якісного поголів'я.
Для проведення оцінки ефективності виробництва молока розглянуто цінову ситуацію на ринку молока в Україні, продуктивність корів та витрати на виробництво даної продукції. Запропоновано методику розрахунку варіативної оцінки економічної ефективності виробництва молока залежно від витрат, продуктивності корів та ціни реалізації продукції в умовах нестабільного ринку, яка враховує ймовірну ринкову ситуацію, технології виробництва молока, цінові чинники, оптимістичні та песимістичні умови розвитку галузі. Проведено варіативні розрахунки беззбиткової ціни реалізації молока залежно від продуктивності, витрат на виробництво продукції та прогнозованої кон’юнктури ринку молока.
Запропоновані методичні підходи дають можливість державним структурам АПК проводити моніторинг ринку продукції тваринництва та розробляти обґрунтовані стратегії підтримки сільськогосподарських товаровиробників з урахуванням податкової політики, внутрішньої та зовнішньої кон’юнктури на продовольчих ринках.
Посилання
Wrzaszcz, W., Prandecki, K. (2015). Economic Efficiency of Sustainable Agriculture. Problems of Agricultural Economics, 343(2), 15-36 (in English)
Chetroiu, Rodica and Călin, Ion (2013): The concept of economic efficiency in agriculture. Published in: Agrarian Economy and Rural Development - Realities and Perspectives for Romania, 4(21 October 2013), 258-263 (in English)
Ivaniuta, P.V., Lugivska, O.P. (2011) Upravlinnia resursamy i vytratamy [Resources and costs management]. Kyiv, Ukraine: Center of Educational Literature, 320 (in Ukrainian)
Nadvynychnyi, S.A. (2016). Metodologia doslidzennia ekonomichnoi efektyvnosti vyrobnytstva silskogospodarskoi produktsii [Methodology of economic efficiency researching of agricultural production]. Economic analysis, 25(2), 115-121 (in Ukrainian)
Petrychenko, O. (2018). Efectyvnist vyrobnytstva moloka u silskogospodarskych pidpryiemstvah [Efficiency of milk production in agricultural enterprises]. Economic discourse, 2, 2-72 (in Ukrainian)
Velychko, Ie.I. (2015). Economichna efectyvnist vyrobnytstva moloka v silskogospodarskych pidpryiemstvah [Economic efficiency of milk production in agricultural enterprises]. Poltava State Agrarian Academy periodical, 4, 103–108 (in Ukrainian)
Official site of the State Statistics Service of Ukraine. Retrieved from: www.ukrstat.gov.ua
Galushko, V.P., Beregovyi, V.K. (2011). Ekonomika svitovogo silskogo gospodarstva [World Agriculture Economics]. Kyiv, Ukraine: Nichlava, 1000 (in Ukrainian)
Kyryliuk, D., Sarabai, N. (2017). Economic efficiency evaluation of milk production in Ukraine. International scientific journal "Internauka", 8, 109-111 (in English)
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.ukАвтори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).