Протибур'янова ефективність систем основного обробітку грунту за вирощування соняшникуS. P. Tanchyk, A. I. Babenko

Анотація


В статті наведені результати наукових досліджень з впливу системи основного обробітку ґрунту та догляду за посівами соняшника на фактичну його забур’яненість. Встановлено, що кількість сходів бур’янів у агроценозі залежить від технології вирощування соняшника, біологічних особливостей культури і бур’янів, а також погодних умов. Дослідження дають підставу стверджувати, що основний обробіток ґрунту є одним з дієвих заходів знищення бур’янів. Найбільш чистими посіви соняшника були після оранки на глибину 25-27 см. На фоні чизельного обробітку на таку ж глибину кількість бур’янів  зросла у 2,3 рази. Проведення мілкого і поверхневого обробітку дисковими знаряддями сприяло збільшенню вегетуючих бур’янів у 2,6 і 3,0 рази відповідно.

Встановлено, що бур’яни є найбільшим конкурентом з культурними рослинами соняшника за вологу, поживні речовини і світло. Критичний період у соняшника за вказані фактори життя є період утворення кошика-цвітіння. Доглядом за посівами суттєво зменшуємо негативну дію бур’янів на ріст, розвиток і продуктивність культурних рослин. В умовах Правобережного Лісостепу України найбільш економічно доцільно і екологічно безпечно вирощувати соняшник за полицевого (оранка на глибину 25-27 см) та безполицевого (чизельний обробіток на глибину 25-27 см) основного обробітку ґрунту. Догляд за посівами соняшника здійснювати шляхом проведення досходового і післясходового боронування зубовими боронами у фазу «білої ниточки» бур’янів та двох міжрядних обробітків з підгортанням культурних рослин у рядку. Фюзілад форте вносити у фазу 2-4 листків у малорічних і за висоти 10-15 см багаторічних злакових бур’янів у нормі 0,5 л / га стрічкою шириною до 15 см.


Повний текст:

PDF

Посилання


Tanchyk, S. P. (2016). Ahrotsenoz soniashnyku bez zaivykh konkurentiv [Sunflower agrocenose without unnecessary competition]. Karantyn i zakhyst roslyn, 2-3, 60-64.

Tanchyk, S. P. (2005). Biolohichni peredumovy zastosuvannia intehrovanoi systemy zakhystu posiviv kukurudzy ta soniashnyka vid bur’ianiv [ Biological preconditions of application of the integrated system of protection of crops of corn and sunflower from weeds]. Visnyk ahrarnoyi nauky. 2, 61-66.

Babenko, A. I. (2017) Vplyv zabur’ianenosti na urozhai ta yakist nasinnia soniashnyku [Zaburyanenosti impact on yield and quality of sunflower seeds] Scientific Bulletin of NUBiP of Ukraine, 269, 90-97.

Burda, R. I, Patyka, V. P. (2002). Monitorynh fitobioty sehetalʹnykh ekosystem [Monitoring phytobiota segetal ecosystems] Visnyk ahrarnoyi nauky. 6, 59-63.

Manko, J. P. (2000). Potentsiina zasmichenist polia [ Potential weeds on the field] Zakhyst roslyn. 4, 6.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.