Вплив термінів сівби на ріст і розвиток рослин доліхоса (Dоlіchоs lаblаb L)
DOI:
https://doi.org/10.31548/agr2020.02.059Ключові слова:
доліхос, терміни сівби, сходи, цвітіння, достигання бобів, боби, пагони, стебло, вегетативна масаАнотація
Однією з малопоширених бобових культур, яку з успіхом можна вирощувати в Україні є доліхос. Впровадження цієї маловідомої культури в овочівництво й городництво стримується відсутністю технології вирощування. Серед основних технологічних заходів, спрямованих на підвищення врожайності, важлива роль належить вибору оптимального терміну сівби.
Метою досліджень було вивчення термінів сівби доліхоса для конвеєрного надходження продукції в умовах Лісостепу України. Відповідно до мети встановили особливості проходження фенологічних фаз росту й розвитку, визначали мінливість морфологічних ознак рослин залежно від термінів сівби.
Досліди з вивчення термінів сівби на ріст і розвиток доліхоса були закладені у 2016 – 2018 рр. на колекційних ділянках НЛ "Плодоовочевий сад" НУБіП України в Київській області. Вивчали терміни сівби: ІІІ декада квітня – 27.04, І декада травня – 10.05, ІІІ декада травня – 25.05, І декада червня – 08.06. За контроль було взято ІІІ декаду квітня. Схема сівби була однаковою для всіх варіантів досліджень – 70 × 20 см із густотою рослин 71 тис шт./га.
Встановлено вплив термінів сівби на особливості проходження фенологічних фаз росту й розвитку рослин та морфологічні особливості доліхоса. Терміни сівби впливали на скоростиглість виду. Встановлена тенденція, що із більш пізнішим терміном сівби скорочувався період від цвітіння до початку технічної стиглості бобів. Найбільш ранньостиглими виявилися рослини за 3-го (25.05) та 4-го (08.06) термінів сівби з найкоротшим періодом від цвітіння до технічної стиглості бобів 41-45 діб.
Рослини доліхоса дуже чутливо реагували на зміну умов вирощування. Ранні терміни сівби суттєво пригнічували оптимальний ріст рослин. Більш розвиненою вегетативною масою характеризувалися рослини за пізньовесняного терміну сівби (10.05), за якої довжина стебла та кількість пагонів у середньому становили відповідно 150 см та 8,9 шт. Ранньовесняна (ІІІ декада квітня) та пізня (ІІІ декада травня-І декада червня) сівба виявилася непридатною для доліхоса, за яких рослини формуються більш пригніченими.
І далі необхідно продовжити дослідження щодо впливу термінів сівби для доліхоса, за яких можливо отримати високу врожайність бобів-лопаток для отримання зеленого горошку.Посилання
Bobos, І., Fedosy, I., Zavadska, O., Tonha, O., Olt, J. (2019) Optimization of plant densities of dolichos (Dolichos lablab l. var. lignosus) bean in the right-bank of forest-steppe of Ukraine. Agronomy Research, Volume 17, Issue 6, 2019, Pages 2195-2202.
Dospekhov V.A. (1979) Metodika polevogo opyta [Field experiment methodology]. M.: Kolos, 1979, 416 p.
Metodyka doslidnoyi spravy v ovochivnytstvi ta bashtannytstvi (2001) [Methodology of Experimental Case in Vegetable and Melons], Ed. G.L. Bondarenko, K.I., Yakovenko - Kharkiv, Osnova, 369 p.
Mogilnayа, О. М. at all. (2018) Priorytetni napryamy naukovoho zabezpechennya vyrobnytstva maloposhyrenykh vydiv ovochevykh roslyn v Ukrayini [Priority of scientific directions of software manufacturing of small views of vegetable plants in Ukraine]. Vegetable and Melon Growing, Volume 64, Pages 75-78.
Sych, Z.D. at all. (2010.) Rekomendatsiyi z vyroshchuvannya maloposhyrenykh bobovykh ovochevykh kulʹtur v Lisostepu Ukrayiny [Recommendations for the growing of leguminous vegetable crops in the forest-steppe Ukraine]. Kyiv, NULES of Ukraine, 41p.
Shafransky, V.G. (2010) To li tsvetok, to li ovoshch? [Is it a flower, or a vegetable?] [Electronic resource] Uralsk gardener. Available: http://www.uralsadovod.ru/
Hareba O.V, Rybak Y.Y. (2018) Pidvyshchennya ekonomichnoyi efektyvnosti vyrobnytstva maloposhyrenykh ovochevykh kulʹtur. Improving the economic efficiency of production of rare vegetable crops. Ekonomika APK, №12, P. 31-41.
https://doi.org/10.32317/2221-1055.201812031
Yakovlev, G.P. (1991). Bobovyye zemnogo shara [Legumes globe]. Lviv, Nauka, P.116-118.
##submission.downloads##
##submission.additionalFiles##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).