Характеристика морфологічних ознак вегетативних органів дерев зникаючих сортів яблуні у Закарпатській області
DOI:
https://doi.org/10.31548/agr2019.02.081Ключові слова:
яблуня, стійкі сорти, органічне садівництво, збереження генофонду, морфологічні ознаки деревАнотація
На Закарпатті є всі умови для розвитку органічного садівництва. Для його впровадження можна використовувати місцеві сорти, які мають стійкість проти основних хвороб і адаптовані до місцевих ґрунтово-кліматичних умов. Аборигенні сорти зникають і замінюються новими, популярними сортами. Потрібно зберегти генофонд цих сортів для використання у селекції та, можливо, у технологіях органічного виробництва продукції.
За вирощування сортів у плодорозсадниках необхідно добре вивчити сортові анатомо-морфологічні особливості саджанців, що дозволяє відрізнити їх між собою у разі відсутності плодів. Це і було метою наших досліджень.
Виділені кращі сорти із високими продуктивними показниками без застосування пестицидного навантаження (Полованя, Краса Закарпаття, Соліварське, Батул, Дурнайка, Штетінське червоне маслянисте, Феркованя). Всі ці сорти є стійкими до основних хвороб, зокрема до парші та частково до борошнистої роси і раку. Морфологічні ознаки дерев описано відповідно до методики опису сортів. Протягом 2015-2018 років проведено літнє щеплення (окуліровка) та весняне щеплення живцем на підщепи: М.9, ММ.106, сіянці яблуні. Проведено оцінку сили росту саджанців на цих підщепах.
Встановлено, що більшість з них: Дурнайка, Соліварське, Полованя, Феркованя володіють великою силою росту; Краса Закарпаття та Штетінське червоне — помірною; Батул — слабкою.
Ці сорти мають перспективу використання в інтенсивних органічних садах за вирощування їх на відповідних підщепах. Всі сорти мають добру сумісність і приживлюваність з підщепами М.9 та ММ.106, які найчастіше використовуються в промислових насадженнях в УкраїніПосилання
Kondratenko, T. Ye., Kuzminets, O. M. (2008). Morfolohichni oznaky sadzhantsiv i zhyvtsiv yabluni raionovanykh ta perspektyvnykh sortiv [Morphological signs of seedlings and cuttings of apple trees of regional and perspective varieties]. Kyiv, Ukraine: VAT Polihrafknyha, 120.
Kondratenko, T. Ye. (2010). Sorty yabluni dlia promyslovykh i amatorskykh sadiv Ukrainy [Apple varieties for industrial and amateur orchards of Ukraine]. Kyiv: Manuskrypt-ASV, 400.
Lytovchenko, O. M., Pavliuk, V. V., Omelchenko, I. K. (2011). Krashchi sorty plodovykh i horikhoplidnykh kultur ukrainskoi selektsii [The best varieties of fruit and nut cultures of Ukrainian selection]. Kyiv: Pressa Ukrayny, 144.
Tkachyk, S. O. ed. (2016). Metodyka provedennia ekspertyzy sortiv roslyn hrupy plodovykh, yahidnykh, horikhoplidnykh ta vynohradu na vidminnist, odnoridnist i stabilnist [Methodology of examination of varieties of plants of the group of fruits, berries, nuts, and grapes on difference, homogeneity and stability]. Vinnytsia: FOP Korzun D.Yu., 850.
Omelchenko, I. K., Hrynyk V. I. (2012). Sadivnycha nauka Ukrainy: mynule, sohodennia, perspektyvy [Horticulture of Ukraine: past, present, possibilities]. Kyiv: Presa Ukrainy, Instytut sadivnytstva NAAN Ukrainy, 528.
Sharapatka, B., Urban, Y. et al. (2010). Orhanycheskoe selskoe khoziaistvo [Organic agriculture]. Olomouts.: Byoynstytut., 402.
Kondratenko, P. V., Kondratenko, T. Ye. ed. (2013). Pomolohiia. Yablunia [Pomology. Apple]. Vinnytsia: TOV Nilan-LTD, 626.
Savina, O. I. (2013). Selektsiia plodovykh i yahidnykh kultur [Selection of fruit and berry crops]. Uzhhorod: Hoverla, 140.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).