Зміни вмісту імуноглобулінів та циркулюючих імунних комплексів у сироватці крові кролів-реципієнтів за алогенної трансфузії цільної крові
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2022.05.010Ключові слова:
гемотрансфузія, імуноглобуліни, імунні комплекси, імунна відповідь, реципієнтАнотація
У роботі представлено результати дослідження щодо зміни вмісту імуноглобулінів та ЦІК у сироватці крові кролів-реципієнтів за алогенної трансфузії цільної крові. Актуальність роботи визначається важливістю контролю стану імуноглобулінів та ЦІК, оскільки саме ці показники інформують про успішність процедури переливання крові і спирийняття матеріалу іммуною системою реципієнта. Отже мета роботи полягала у вивченні змін вмісту імуноглобулінів та ЦІК у сироватці крові кролів-реципієнтів. Матеріалом для досліджень були зразки сироватки крові, що отримані від 5 кролів на 3, 8 та 23 доби після трансфузії. У дослідах використовувались клінічно здорові тварини, яким переливали цільну кров. Раціон годівлі дослідних тварин відповідав потребі в поживних і біологічно активних речовинах, тварини мали вільний доступ до води. Кров у тварин-донорів відбирали з яремної вени напівзакритим методом. Зразки донорської крові кролів були заготовлені в полімерні контейнери з антикоагулянтом ЦФДА. Утримання тварин, трансфузію, маніпуляції та виконання досліджень проводили на базі та в умовах НВЦ «Ведмедсервіс», ННЛ «Банк крові тварин» та кафедри хірургії і патофізіології ім. акад. І.О.Поваженка НУБіП України. Дослідження вмісту імуноглобулінів у сироватці крові кролів проводили згідно методу Манчіні, визначення ЦІК проводили методом, що ґрунтується на вибірковій преципітації високомолекулярних імунних комплексів, що містяться у сироватці крові, поліетиленгліколем із молекулярною масою 6000 Да із подальшим визначенням оптичної щільності через спектрофотометрування за λ = 450 нм. За результатами проведених досліджень встановлено, що за алогенної трансфузії цільної крові кролям-реципієнтам відбувається достовірне підвищення вмісту імуноглобулінів класу М у сировавтці крові на 3 добу експерименту та зниження їх вмісту на 23 добу експерименту. Показано, що за алогенної трансфузії цільної крові кролям-реципієнтам відбувається зниження вмісту імуноглобулінів класу G та А у сировавтці крові впродовж 23 діб експерименту. Алогенна трансфузія цільної крові в організмі кролів-реципієнтів активує утворення в сироватці крові тварин циркулюючих імунних комплексів, які можуть відкладатися у периваскулярному просторі і кірковому шарі нирок, спричиняючи активацію комплемента та запальні процеси.
Посилання
Dendrou, C. A., Fugger, L., & Friese, M. A. (2015). Immunopathology of multiple sclerosis. Nature Reviews Immunology, 15(9), 545-558.
Stepura, N. N., Zamotayeva, G. A., Terekhova, G. N., & Volynets, I. P. (2020). The content of circulating immune complexes in patients with diffuse toxic goiter complicated by autoimmune ophthalmopathy. Endocrinology, 25(4), 305-309. https://doi.org/10.31793/1680-1466.2020.25-4.305
Glazanova, T. V., Hrytsaev, S. V., Shilova, E. R., Pavlova, I. E., Chubukina, Zh. V., Rozanova, O. E., ... & Bubnova, L. N. (2015). Production of allogeneic antibodies to antigens of leukocytes and platelets (anti-HLA and anti-HPA) in patients with diseases of the blood system against the background of transfusions of blood components. Hematology and Transfusiology, 60(4), 26-29.
Delaflor-Weiss, E., & Mintz, P. D. (2000). The evaluation and management of platelet refractoriness and alloimmunization. Transfusion medicine reviews, 14(2), 180-196.
Cano, P., Patel, H., & Cao, K. (2013). Anti-HLA-class-I antibodies and platelet transfusion refractoriness. Human Immunology, 74, 169.
Gorham, J. D. (2006). Transfusion tickles T cells through cross-priming. Blood, 107(1), 6-7.
Waters, J. (2008). Trauma surgery and transfusion options. Int Trauma Care, 18, 66-70.
Raghavan, M., & Marik, P. E. (2005). Anemia, allogenic blood transfusion, and immunomodulation in the critically ill. Chest, 127(1), 295-307.
Rubanets M.M., & Potapov O.O. (2005). Basic principles and methods of transfusion of components, blood preparations and blood substitutes. Sumi: SUMDU.
Kondratieva I.A. (2004). Workshop on immunology. Moscow.
Hrynevych, Yu. A., & Alferov, A. N. (1981). Determination of immune complexes in the blood of cancer patients. Lab. Case, 8, 493-496.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).