Ежекційна вітрова електростанція
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi3(103).2023.015Ключові слова:
ежекційна вітрова електростанція, конструкція, потужність, термін окупності, економічністьАнотація
У статті висвітлені питання, пов’язані із нетрадиційними джерелами електроенергії, а саме з вітровою енергетикою. Показано, що енергія вітру з кожним роком використовується все більшими масштабами з метою задоволення потреби людства у надійних та екологічно чистих джерелах енергії. Зазначено, що у багатьох країнах Європи у вітроенергетиці було вироблено значну кількість енергії, що складає приблизно 2 % її світового споживання. У розвинутих країнах Європи вітроенергетика уже зараз становить досить вагому частку всієї електроенергетики. У порівнянні з країнами Західної Європи та Середземномор’я, Україна являє собою безвітряний регіон, де більш стабільно вітри дмуть тільки в Прикарпатті та на азовському узбережжі. Незважаючи на це, в Україні уже побудовано значну кількість вітрових електростанцій. Швидкість вітру для роботи промислових вітрових електростанцій повинна бути не менше 3 м/с. Внаслідок слабого вітру або його тимчасової відсутності вітроустановки в середньому працюють на 35 % розрахункової потужності. У статті запропонована конструкція ежекційної вертикальної вітрової електростанції, яка забезпечить ефективну роботу та зможе працювати на 100 % розрахункової потужності за рахунок створення постійного висхідного потоку повітря. В роботі виконані розрахунки швидкості повітряного потоку на ежекційному вітрозабірнику, динамічного тиску вентилятора, імпульсу сили повітряного потоку на лопаті ротора, прогнозованої потужності, терміну окупності. Наведені показники лінійного переміщення обтічника який є в конструкції ежекційної електростанції, в залежності від перепаду атмосферного тиску. Розроблена ежекційна вітрова електростанція забезпечить електронезалежність, охорону довкілля, безпеку експлуатації та економічність.
Посилання
Buryachok T.O., Butso Z.IU., Varlamov G.B., Dubovskoi S.V., Zhovtyanskii V.A. Elektroenergetyka ta okhorona navkolyshnogo seredovyshcha. Funktsionuvanya energetyky v suchasnomu sviti. Kyiv: «Folio», 2013. 250 s.
Knysh K., Kudrya S., Livitska A., Galabala M., Sichkovska O., Shmorgun B., et al. Bila knyga 2021. Ofshorna vittroenergetyka ta «zelenyi» voden: vidkryttya novykh mezh energetychnoi potuzhnosti Ukrainy. Kyiv: «Asters», 2021. 12 s.
Syrotyk S.V., Boyarchuk V.M., Galchak V.P. Alternatyvni dzherela energii. Energiya vitru: navchalnyi posibnyk. Kyiv: Magnoliya, 2020. 182 s.
Pivnyak G., Shkrabets F., Noiberger N., Tsyplenkov D. Osnovy vitroenergetyky: pidruchnyk. Dnipropetrovsk: Natsionalnyi girnychyi universytet, 2015. 335 s.
Onipko O.F. Vitroenergetyka ta energetychna strategiya. Kyiv: Feniks, 2008. 250 s.
Sydorov V.I. Tekhnologii gidro-ta vitroenergetyky. Cherkasy: Vertykal, 2016. 166 s.
Vasyluk O., Kryvokhyzha M., Prekrasna E., Norenko K. Kyiv: UNCG, 2015. 32 s.
Okhrimenko S.M., Vyshnyakov I.Yu., Protasov O.S., Sirko Z.S., Vozhdaenko M.O., vynakhidnyky. Vertykalna ezhektsiina elektrostantsiya. Ukrainskii patent, № 147080, 2021.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).