Ежекційна вітрова електростанція

Автор(и)

  • Z. S. Sirko Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»
  • S. M. Okhrimenko Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»
  • O. U. Tsapko Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»
  • D. P. Torchilevsky Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»
  • E. A. Starish Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»
  • V. M. Hrytsun Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс»

DOI:

https://doi.org/10.31548/dopovidi3(103).2023.015

Ключові слова:

ежекційна вітрова електростанція, конструкція, потужність, термін окупності, економічність

Анотація

У статті висвітлені питання, пов’язані із нетрадиційними джерелами електроенергії, а саме з вітровою енергетикою. Показано, що енергія вітру з кожним роком використовується все більшими масштабами з метою задоволення потреби людства у надійних та екологічно чистих джерелах енергії. Зазначено, що у багатьох країнах Європи у вітроенергетиці було вироблено значну кількість енергії, що складає приблизно 2 % її світового споживання. У розвинутих країнах Європи вітроенергетика уже зараз становить досить вагому частку всієї електроенергетики. У порівнянні з країнами Західної Європи та Середземномор’я, Україна являє собою безвітряний регіон, де більш стабільно вітри дмуть тільки в Прикарпатті та на азовському узбережжі. Незважаючи на це, в Україні уже побудовано значну кількість вітрових електростанцій. Швидкість вітру для роботи промислових вітрових електростанцій повинна бути не менше 3 м/с. Внаслідок слабого вітру або його тимчасової відсутності вітроустановки в середньому працюють на 35 % розрахункової потужності. У статті запропонована конструкція ежекційної вертикальної вітрової електростанції, яка забезпечить ефективну роботу та зможе працювати на 100 % розрахункової потужності за рахунок створення постійного висхідного потоку повітря. В роботі виконані розрахунки швидкості повітряного потоку на ежекційному вітрозабірнику, динамічного тиску вентилятора, імпульсу сили повітряного потоку на лопаті ротора, прогнозованої потужності, терміну окупності. Наведені показники лінійного переміщення обтічника який є в конструкції ежекційної електростанції, в залежності від перепаду атмосферного тиску. Розроблена ежекційна вітрова електростанція забезпечить електронезалежність, охорону довкілля, безпеку експлуатації та економічність.

Посилання

Buryachok T.O., Butso Z.IU., Varlamov G.B., Dubovskoi S.V., Zhovtyanskii V.A. Elektroenergetyka ta okhorona navkolyshnogo seredovyshcha. Funktsionuvanya energetyky v suchasnomu sviti. Kyiv: «Folio», 2013. 250 s.

Knysh K., Kudrya S., Livitska A., Galabala M., Sichkovska O., Shmorgun B., et al. Bila knyga 2021. Ofshorna vittroenergetyka ta «zelenyi» voden: vidkryttya novykh mezh energetychnoi potuzhnosti Ukrainy. Kyiv: «Asters», 2021. 12 s.

Syrotyk S.V., Boyarchuk V.M., Galchak V.P. Alternatyvni dzherela energii. Energiya vitru: navchalnyi posibnyk. Kyiv: Magnoliya, 2020. 182 s.

Pivnyak G., Shkrabets F., Noiberger N., Tsyplenkov D. Osnovy vitroenergetyky: pidruchnyk. Dnipropetrovsk: Natsionalnyi girnychyi universytet, 2015. 335 s.

Onipko O.F. Vitroenergetyka ta energetychna strategiya. Kyiv: Feniks, 2008. 250 s.

Sydorov V.I. Tekhnologii gidro-ta vitroenergetyky. Cherkasy: Vertykal, 2016. 166 s.

Vasyluk O., Kryvokhyzha M., Prekrasna E., Norenko K. Kyiv: UNCG, 2015. 32 s.

Okhrimenko S.M., Vyshnyakov I.Yu., Protasov O.S., Sirko Z.S., Vozhdaenko M.O., vynakhidnyky. Vertykalna ezhektsiina elektrostantsiya. Ukrainskii patent, № 147080, 2021.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-30

Номер

Розділ

Техніка і автоматика Agriculture 4.0