Визначення деяких показників клітинного імунітету собак за глибокої піодермії
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi6(106).2023.022Ключові слова:
собаки, клітинний імунітет, піодермія, т-лімфоцити, b-лімфоцити, фагоцитиАнотація
У статті наведені результати визначення ряду показників клітинного імунітету собак за глибокої піодермії.
Як показали результати досліджень, загальний вміст лейкоцитів у тварин з піодермією складав 11,84 ± 1,06 Г/л, що на 1,19х109/л перевищувало аналогічний показник здорових тварин. Підвищення вмісту лейкоцитів відзначалося за рахунок нейтрофілії.
Встановлено, що абсолютний вміст нейтрофілів у тварин з генералізованою піодермією достовірно перевищував аналогічний показник здорових тварин контрольної групи (< 0,05), в той же час вміст лімфоцитів і еозинофілів був вищим у тварин контрольної групи і складав 2,98 ± 1,16 та 0,64 ± 0,11 відповідно.
Також встановлено, що за глибокої генералізованої піодермії спостерiгалося пригнiчення активності ряду ключових елементів клiтинного iмунiтету, а саме: показників фагоцитозу, показника вмiсту Т-лiмфоцитiв крові. Вміст Т-хелперних клітин у собак контрольної групи перевищував аналогічний показник тварин з піодермією, тоді як вміст Т-супресорів був вищим саме у хворих тварин, що свідчить про розвиток помірної імуносупресії.
Отримані результати свідчать про необхідність подальшого вивчення клітинного імунітету собак за піодермії з метою розробки новітніх протоколів лікуванняї тварин із застосуванням засобів імунокорекції.
Посилання
Borysevich V. B., Borysevich B. V., Kulida M. A. (2009). Cellular immunity in case of purulent otitis externa in dogs. Veterinary medicine of UkraineNo. 5, pp. 32-33.
Kulida M.A. (2010). Cellular immunity in otitis media Abstracts of reports. Kyiv, March 10-11, K.: NUBiP of Ukraine, 2010. P. 110-111.
Chabanne L., Bonnefont C., Bernaud J., Rigal D. (2000). Clinical applications of flow cytometry and cell immunophenotyping to companion animals (dog and cat). - Methods Cell Sci., 22 pp. 199-207.
Deboer D.J., Ihrke P.J., Stanndard A.A. (2008). Circulation immune complex concentrations in selected cases of skin disease in dogs. Am J Vet Res, № 49 pp. 143-146.
Denerolle P., Bourdoiseau G., Magnol J.P. et al. (1998). German Shepherd dog pyoderma: a prospective study of 23 cases. Vet Dermatol., №9 pp. 243-248.
Faldyna M., Laznicka A., Toman M. (2001). Immunosupression in bitches with pyometra. J Small Anim Pract, № 45. pp. 5-10.
Foster A.P. (2004). Immunomodulation and immunodeficiency. Vet Dermatol., 15. pp. 115-126.
Scott D.W., Miller W.H., Griffin C.E. (2001). In: Small animal dermatology. 6th edition, W. B. Saunders, Philadelphia, pp. 230- 232, 274-335, 647-650.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).