Оптимізація елементів технології вирощування ячменю ярого в північній частині Правобережного Лісостепу
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi4(104).2023.006Ключові слова:
добрива, економічна ефективність, попередник, стимулятор росту, урожайність, якість зерна, ячмінь ярийАнотація
Актуальність. Ячмінь є зерновою культурою, яка не втрачає свого значення в умовах сьогодення. Однак технології, які використовуються нині в аграрному виробництві, не забезпечують максимальної реалізації генетичного потенціалу сучасних сортів ячменю ярого. Тому актуальним є пошук заходів інтенсифікації технологій вирощування культури, які дозволять підвищити урожайність і якість продукції, стабілізувати виробництво зерна, що сприятиме забезпеченню продовольчої безпеки України. Мета – встановити вплив застосування різних норм мінеральних добрив, стимуляторів росту на фоні різних попередників на урожайність і якість зерна ячменю ярого та визначити економічну ефективність технологічних процесів вирощування культури в умовах північної частини Правобережного Лісостепу. Методи. Під час проведення досліджень було застосовано метод польового досліду, візуальний, зважувально-ваговий, розрахунковий та статистично-математичний, а також хіміко-аналітичні методи, що відповідають нормативній базі України. Результати. Дослідження, проведені протягом 2018-2020 рр. на темно-сірому опідзоленому крупнопилувато-легкосуглинковому ґрунті в умовах північної частини Правобережного Лісостепу засвідчили, що найкращі умови для максимальної реалізації потенціалу сучасних сортів ячменю ярого забезпечує розміщення культури після кукурудзи на зерно, вирощеної на високих агрофонах удобрення. Встановлено високу ефективність застосування мінеральних добрив у технології вирощування ячменю ярого. У середньому за роки досліджень найвищу врожайність культури забезпечило внесення добрив нормою N(45+45)P90K90 на фоні застосування побічної продукції попередників ‑ від 4,00 і 4,39 т/га за вирощування після сої до 4,34 і 4,88 т/га за вирощування після кукурудзи на зерно залежно від включення до технології вирощування такого фактора інтенсифікації як застосування стимуляторів росту. Внесення вказаної норми добрив забезпечує приріст урожайності до контролю на рівні від 1,52-1,83 т/га за вирощування після сої до 2,72-3,18 т/га – після кукурудзи на зерно. Відмічено поліпшення якісних показників зерна ячменю ярого за внесення підвищених доз мінеральних добрив. Модель технології, яка передбачала внесення N(45+45)P90K90 на фоні побічної продукції попередників та застосування стимуляторів росту забезпечує найбільший збір білка і крохмалю: за вирощування після сої ‑ 0,65 і 2,16 т/га, після кукурудзи на зерно ‑ 0,67 і 2,44 т/га відповідно. Розрахунки економічної ефективності підтверджують, що ця технологія дозволяє отримати прибуток на рівні 14206 грн/га за рентабельності 94%. Перспективи. У подальшому дослідження повинні бути спрямовані на удосконалення елементів технології вирощування ячменю ярого з метою превентивного нівелювання наслідків кліматичних флуктуацій для стабілізації виробництва зерна цієї цінної культури, яка в значній мірі забезпечує продовольчу безпеку держави в умовах воєнного стану та повоєнного відновленняПосилання
Petrychenko V. F, Lykhochvor V. V. (2020)Roslynnytstvo. Novi tekhnolohii vyroshchuvannia polovykh kultur. Lviv: NVF “Ukrainski tekhnolohii”.
Zinchenko O. I. (2016)Roslynnytstvo: pidruchnyk. Uman: Vydavets Sochinskyi M.M.
Haidenko O. M., Ishchenko V. A. ta. Kozelets H. M Efektyvne vyroshchuvannia yachmeniu yaroho: naukove doslidzhennia (2023) Rezhym dostupu http://agro-business.com.ua/agro/ahronomiia-sohodni.html.
Ofitsiinyi sait Derzhavnoi sluzhby statystyky Ukrainy. (2023) URL: http://www.ukrstat.gov.ua.
Kaminskyi V. F (2013) Adaptyvni systemy zemlerobstva i suchasni ahrotekhnolohii – osnova ratsionalnoho zemlekorystuvannia, zberezhennia i vidtvorennia rodiuchosti gruntiv. Kyiv: V. P. “Edelveis”.
Kaminskyi V. F (2012) Suchasni systemy zemlerobstva i tekhnolohii vyroshchuvannia silskohospodarskykh kultur. Kyiv: V. P. “Edelveis”.
Lykhochvor V.V., Petrychenko V.F.(2021) Fiziolohichna rol elementiv zhyvlennia ta systemy udobrennia polovykh kultur : pidruchnyk. 3-tie vyd.,. Lviv : Ukrainski tekhnolohii.
Saiko V. F, Boiko P. I. (2002) Sivozminy u zemlerobstvi Ukrainy. Kyiv: Ahrarna nauka.
Kaminskyi V. F.(2015) Sivozmina yak osnova staloho zemlekorystuvannia ta prodovolchoi bezpeky ukrainy. Zbirnyk naukovykh prats NNTs “Instytut zemlerobstva NAAN”. Vyp. 2, S. 4.
Yurkevych Ye. O., Kovalenko N. P, Bakuma A. V. (2011)Ahrobiolohichni osnovy sivozmin Stepu Ukrainy: monohrafiia. Odesa: Odeske vyd-vo VMV. 237 s.
Melnyk S. I., Muliar O. D., Kochubei M. Y., Ivantsov P. D. (2010) Tekhnolohiia vyrobnytstva produktsii roslynnytstva. Kyiv: Navchalnyi posibnyk. Chastyna 1. 52 s.
Petrychenko V.F., Romaniuk V.I. (2019) Vplyv faktoriv intensyfikatsii na yakist zerna yachmeniu yaroho v umovakh lisostepu pravoberezhnoho. Tavriiskyi naukovyi visnyk. № 105. S. 133.
Ishchenko V. A. Vplyv (2021) mineralnoho zhyvlennia yachmeniu yaroho na produktyvnist ahrotsenozu pid chas sivby pislia riznykh poperednykiv v umovakh Stepu Ukrainy. Tavriiskyi naukovyi visnyk. № 119 S. 39-40. doi: 10.32851/2226-0099.2021.119.5
Ohurtsov Yu. Ye. (2014) Zastosuvannia rehuliatoriv rostu roslyn ta mikrodobryva pry vyroshchuvanni yachmeniu yaroho na riznykh fonakh mineralnoho zhyvlennia. Tavriiskyi naukovyi visnyk.. № 88. S.160
Kasatkina T. O., Hamaiunova V. V. 2018 Perspektyvy ta osoblyvosti vyroshchuvannia yachmeniu yaroho na Pivdni Ukrainy. Naukovi horyzonty.. № 7–8 S. 135.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).