Оцінка впливу фіскальної децентралізації на формування місцевих бюджетів України



А. R. Balitska

Анотація


Сучасні трансформаційні процеси в Україні визначають нові підходи до формування взаємовідносин у системі державного і місцевих бюджетів. Реформа міжбюджетних відносин – це стимул для місцевих громад ефективніше наповнювати свої кошториси, переходити на самозабезпечення та ощадно планувати свої видатки.

Після проведення фіскальної децентралізації в Україні роль доходів місцевих бюджетів у перерозподілі ВВП значно зросла. У 2016 р. вона збільшилася до 15,3 %, порівняно з 14,8% у 2014 році. У 2017 р. показник частки досяг максимального значення за аналізований період і становив 16,8%, що свідчить про розвиток фіскальної децентралізації.

Доходи місцевих бюджетів в 2017 р., порівняно з 2014 р., зросли в 1,5 раза. Фінансову основу здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень становлять податкові надходження, їх питома вага у структурі доходів місцевих бюджетів за аналізований період становить 81% і більше. Податкові надходження до місцевих бюджетів у 2017 р. зросли на 167,1%, порівняно з 2014 роком. Основним джерелом, за рахунок якого відбувається наповнення місцевих бюджетів, є податкові надходження. Суттєві зміни відбулися в їх структурі: частка податку на доходи фізичних осіб скоротилася на 23 в.п., проте значно зросла частка місцевих податків і зборів – на 19 в.п.

Також спостерігається чітка тенденція росту показників децентралізації. Частка місцевих бюджетів у 2017 р. збільшилася до 47,51%, порівняно з 41,48%, у середньому за 2010–2014 роки. Частка власних доходів місцевих бюджетів (без урахування трансфертів) у доходах Зведеного бюджету суттєво не змінилася, середнє значення за аналізований період становить 21,46%. Після розширення переліку податків, що зараховуються до місцевих бюджетів, коефіцієнт децентралізації податкових доходів в 2015 р. стрімко зріс до 33,90%, проте в 2017 р. знизився до середнього значення показника – 27,71%.

Після проведення реформи децентралізації значно зріс показник коефіцієнта фінансової залежності – у 2015 р. він становив 56,61%, у 2017 р. значення зменшилося до 49,91%, проте показник залишається на високому рівні. Це свідчить про високу частку субвенцій з Державного бюджету, і про сильну залежність місцевих бюджетів від Державного. Місцеві бюджети мають високу частку офіційних трансфертів у загальній структурі доходів, що свідчить про їх несамостійність.

Отже, пріоритетами формування потужної фінансової бази регіонів мають стати пошук додаткових джерел формування доходів місцевих бюджетів, розширення дохідної бази місцевих бюджетів, а також удосконалення перерозподільних процесів у бюджетній системі.

Ключові слова: місцеві бюджети, децентралізація, доходи бюджету, податкові надходження, міжбюджетні трансферти, фінансова незалежність, міжбюджетні відносини, фінансове забезпечення

Повний текст:

PDF

Посилання


The Budget Code of Ukraine: Law of Ukraine dated July 8, 2010 No. 2456-VI [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.zakon.rada.gov.ua.

Gaba, I. M. "Decentralization" – some of the pros and cons (2014) / I. M. Gaba // RayonInfo, 1.

Official site of the State Treasury Service of Ukraine [Electronic resource]. – Access mode: http://www.treasury.gov.ua/ main / uk / index.

Petrushenko, Yu. M. (2014). New Approaches to Financing Local Communities Development: From Reconciliation to R2-Lending / Yu. M. Petrushenko // Bulletin of the Ukrainian Academy of Banking, 1 (36), 90–94.

The Tax Code of Ukraine of December 2. 2010 № 2755-VI. – Access mode: http // www. rada.gov.

On amendments to the Budget Code of Ukraine on the reform of intergovernmental fiscal relations: Law of Ukraine dated 28 December. 2014, No. 79-VIII. – Mode of access: http // www.rada.gov.ua.

Rusin, V. M. (2015). Improvement of inter-budgetary relations in Ukraine. / Collective. Abstracts of the First Internet Conf. / State, Region, Enterprise and Household Finance: Opinions of Scientists and Practitioners. – Ternopil.

Formation of revenues of local budgets in conditions of fiscal decentralization / [V. А. Tabinsky, E. O. Kolesnik, I. S. Silin] (2016) // Young scientist, 12 (39), 902–906.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.