Вимірювання опору за допомогою розбалансованого вимірювального моста Уітсона
DOI: http://dx.doi.org/10.31548/energiya2(72).2024.162
Анотація
Вимірювальний міст Уітстона є одним з різновидів вимірювальних мостових схем і використовується для вимірювання опору. Винахідником моста є Самуель Крісті, який створив його в 1833 році, а пізніше його було вдосконалено Чарльзом Уітсоном у 1843 році.
Мета дослідження – перевірити, як впливає зміна напруги живлення вимірювального мосту Уітсона в збалансованому стані на значення опору, що вимірюється, та вивести й перевірити формулу для розрахунку опору в режимі розбалансованого моста.
Для проведення дослідження в урівноваженому режимі необхідно в симуляторі електронних схем створити схему моста Уітсона з джерелом живлення. Змінюючи напругу живлення, перевірити, чи будуть змінюватись покази вольтметра. Для спрощення процедури балансування моста вимірювання проводяться в незбалансованому режимі. Для цього треба вивести формулу розрахунку невідомого опору та перевірити розрахункові значення із значеннями опору, отриманого при моделюванні в електронному симуляторі.
Отримані результати в розбалансованому режимі дозволять визначити, як впливає зміна напруги джерела живлення на значення опору, що вимірюється. Розрахунок невідомого опору в розбалансованому режимі зменшить час на проведення вимірювання та дасть змогу використовувати мікроконтролерні схеми для обробки результату вимірювання. Виведено формулу, за якою можна розрахувати значення опору, що вимірюється в розбалансованому режимі та проведено перевірку отриманого результату в симуляторі електричних схем Falstad.
Запропонований метод вимірювання опору за допомогою моста Уітсона в розбалансованому режимі дозволить підвищити швидкість вимірювання невідомого опору та дасть змогу використовувати мікроконтролерну обробку результату вимірювання.
Ключові слова: вимірювальний міст Уітсона, опір, вимірювання, джерело напруги, резистор, закон Ома
Повний текст:
PDFПосилання
Tsiutsiura, V. D., Tsiutsiura, S. V. (2003). Metrolohiia ta osnovy vymiriuvan [Metrology and basics of measurements]. Kyiv: Znannia-Pres, 180.
Kucheruk, I. M., Horbachuk, I. T, Lutsik, P. P. (2006). Zahalnyi kurs fizyky u trokh tomakh [General course of physics in three volumes]. Kyiv: Tekhnika.
Bushok, H. F., Levandovskyi, V. V., Piven, H. F. Kurs fizyky [Physics course]. Kyiv: «Lybid», 448.
Osnovy tekhnichnoi elektroniky: u 2-kh kn. / za red. Humen M. B. (2007). [Bacics of technical electronics: in 2 books.]. Kyiv: Vyshcha shkola, 300.
Bohdanov, I. T. Fizychni osnovy elektrotekhniky: navchalnyi posibnyk + SD [Physical basics of electrical engineering: study guide + CD]. Kyiv: «Chetverta khvylia», 268.
Makarov, Ye. H. (2005). Inzhenerni rozrakhunky v MathCAD. Uchbovyi kurs [Engineering calculations in MathCAD. Study course]. SPb, 448.
Метрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.