Концепція лідерства-служіння як сучасна філософія управління
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog2021.02.045Анотація
Сучасна епоха потребує нового типу лідера, який змальовує послідовникам / підлеглим образ майбутнього і заохочує їх готуватися до цього. Цей лідер є провідником змін, який зосереджує увагу не стільки на поведінці послідовників / підлеглих і на контролі цієї поведінки, скільки на розвитку ініціативи і підтримці ідей, перетворюючись на слугу тих, кого від веде. Концепція лідера-служителя виведена з вчення Роберта К. Грінліфа. Як зазначав Р. Грінліф, все починається з природного потягу – бажання служити. Девізом цього напрямку думки є: «A good leader is primarily a servant». Завдання лідера полягає в досягненні загальних цілей через забезпечення добробуту послідовників і підлеглих. Лідерство-служіння – це спроба стати краще, стати таким, аби інші з радістю слідували за вами. Навіть у дуже конкурентному світі бізнесу подібне ідеалістичне бачення керівника як слуги дає хороші результати. Лідер-служитель створює організовану і креативну команду, а подібний тип лідерства передбачає такий розвиток організаційної культури, який демонструє високий рівень довіри. Бути лідером-служителем означає допомагати людям усувати перешкоди та отримувати інструменти і ресурси, необхідні для кращої роботи; бути прикладом; полегшувати роботу іншим; бути готовим робити те, що роблять інші. У такій моделі лідерства відбувається «сплощення» ієрархій: у ній бос є другом, який слухає тих, хто з ним, а не вирішує за них, що для них є найкращим. На думку авторів, цей тип лідерства має потужний потенціал в сучасному глобалізованому світі. Стаття спрямована на аналіз концепції лідерства-служіння. Автори використовували інтерпретаційну дослідницьку парадигму та мультидисциплінарний аналіз.
Посилання
Autry J. A. The Servant Leader: How to Build a Creative Team, Develop Great Morale, and Improve Bottom-Line Performance. Currency, 2004. 288 p.
Bennis W. G. Leadership Theory and Administrative Behaviour: The Problems of Authority. Administrative Science Quarterly. 1959. № 4. Р. 259-301.
https://doi.org/10.2307/2390911
Burns J. M. Leadership. New York: Harper and Row, 1978. 530 p.
Данилова Т. В. Проблема людської ідентичності у постмодерній картині світу. Антропологічні виміри філософських досліджень. 2012. № 2. С. 16-22.
Danylova T. The World without Fear and Illusions: Meditation as a Means of Overcoming Binary oppositions of Culture. International Researchers IR. 2014. Vol. 3. Is.2. URL: http://www.iresearcher.org/77-82%20IR%20Template%20-%20Copy%20(8).pdf
Данилова Т. В. Глобалізація vs антиглобалізація: до постановки проблеми. Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія «Гуманітарні студії». 2016. № 246. С. 80-87.
Данилова Т., Салата Г. Світоглядні аспекти феномену лідерства: до постановки проблеми. Path of Science. 2017. Vol 3, No 11. P. 3001-3005. doi 10.22178/pos.28-7 URL: http://pathofscience.org/index.php/ps
https://doi.org/10.22178/pos.28-7
Frick D. M. Robert K. Greenleaf: A Life of Servant Leadership. Berrett-Koehler Publishers, 2004. 486 p.
Friedman T. L. The World is Flat: A Brief History of the Twenty-first Century. Farrar, Straus and Giroux, 2005. 488p.
Grant A. Give and Take: Why Helping Others Drives Our Success. Penguin Books, 2014. 320 p.
Greenleaf R. K. The Power of Servant Leadership. Berrett-Koehler Publishers, 1998. 352 p.
Greenleaf R. K. Servant Leadership: A Journey into the Nature of Legitimate Power and Greatness. Paulist Press, 2002. 370 p.
Jennings K., Stahl-Wert J. The Serving Leader: Five Powerful Actions to Transform Your Team, Business, and Community. Berrett-Koehler Publishers, 2016. 192 p.
Шинкарук В. Д., Салата Г. В., Данилова Т. В. Дихотомія «культура - цивілізація» в англо-американському і західноєвропейському науковому дискурсі. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. 2018. № 2. C. 82-87
Spears L. C. Practicing Servant Leadership: Succeeding Through Trust, Bravery, and Forgiveness. Jossey-Bass, 2004. 293 p.
Spears L. Ten Characteristics of a Servant-Leader. The Spears Center for Servant-Leadership. 2018. URL: https://www.spearscenter.org/46-uncategorised/136-ten-characteristics-of-servant-leadership
Stogdill R. M. Handbook of Leadership: A Survey of Theory and Research. New York: Free Press, 1974. 613 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).