Щодо гендерної рівності у реалізації права на окремі види соціальної допомоги
DOI:
https://doi.org/10.31548/law2019.01.015Анотація
Демографічний фактор є важливою передумовою економічного, інтелектуального, політичного розвитку будь-якої країни. Забезпечення ефективної державної соціальної підтримки населення охоплює питання матеріальної підтримки сімей з дітьми і надання окремих видів соціальних відпусток з урахуванням гендерної рівності. Завданням цієї статті є аналіз питань дотримання гендерної рівності у реалізації права на окремі види соціальних відпусток. Під час роботи над статтею будуть використані загальнонаукові та спеціальні методи юридичної науки: формально-юридичний та порівняльно-правовий.
Поступальний розвиток суспільства обумовлений багатьма факторами, одним із яких є реалізація потенціалу кожного його члена, розвиток його духовних та фізичних можливостей. Рівність людей – це однаковість їх соціальних можливостей не лише у користуванні своїми правами, а і у виконанні суспільних обов’язків. Держава повинна гарантувати гендерну рівність і у сімейних правовідносинах. Роботодавці - забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками. Пропонуємо у законах України «Про відпустки», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а також привести у відповідність підзаконні нормативно-правові акти, шляхом заміни терміну «жінка» на «особа».
Відповідні зміни є обґрунтованими, їх запровадження дасть змогу забезпечити принцип гендерної рівності у реалізації прав осіб на окремі види соціальних відпусток; а також допоможе розширити коло осіб, що матимуть право на отримання державної допомоги сім’ям з дітьми. Така позиція співпадає і з Державною соціальною програмою забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року та Стратегію гендерної рівності Ради Європи на 2018–2023 роки.
Ключові слова: гендерна рівність, соціальна підтримка населення, соціальні відпустки, державна допомога сім’ям з дітьми.
Посилання
Perebeinos, O.M. (2011). Demohrafichni protsesy v Ukraini yak ob’iekt derzhavnoho rehuliuvannia [Demographic processes in Ukraine as an object of state regulation]. Teoriia ta praktyka derzhavnoho upravlinnia, 3, 268–273. Available at: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tpdu_2011_3_43.
Kurylo, I., Aksonova, S., Sliusar, L. (2015). Sotsialno-demohrafichna sytuatsiia v Donetskii ta Luhanskii oblastiakh u konteksti faktoriv ta naslidkiv skhidnoukrainskoho konfliktu [Socio-demographic situation in the Donetsk and Luhansk oblasts in the context of the factors and consequences of the East-Ukrainian conflict]. Skhid, 2, 123–128. Available at: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Skhid_2015_2_24. https://doi.org/10.21847/1728-9343.2015.2(134).40294
Pro praktyku rozghliadu sudamy trudovykh sporiv [On the practice of courts of labor disputes]: postanova Plenumu Verkhovnoho sudu Ukrainy № 9 (1992). Available at: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0009700-92?find.
##submission.downloads##
##submission.additionalFiles##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).