ДОСЛІДЖЕННЯ ДОЗАТОРА МОБІЛЬНОГО АГРЕГАТА ДЛЯ СІВБИ В УМОВАХ ПІДВИЩЕНОЇ ВОЛОГОСТІ ГРУНТУ

Authors

  • Д. Г. Войтюк
  • М. С. Волянський
  • В. М. Мартишко

Abstract

Урожайність сільськогосподарських культур є головним чинником інтенсивного господа-рювання. На урожайність впливає багато факторів. Сі-вба є надзвичайно важливою технологічною опера-цією. Від способу сівби, норми висіву насіння і гли-бини його заробки, строків сівби і вологості грунту під час сівби в значній мірі залежить майбутній урожай.
Відомі такі способи сівби: рядковий, вузькоряд-ний, перехресний, стрічковий, смуговий і розкидний, які застосовують в основному залежно від сільського-сподарської культури. Багаторічними дослідженнями встановлено, що вузькорядний i перехресний способи сівби майже рiвноцiннi, а середній приріст врожаю від них порівняно з рядковим становить всього 1,6 ц/га, а при розкидному способі сівби урожайність озимої пшениці i ярих культур більша на 4…10% ніж при ря-дковому. Тому розкидний спосіб сівби набуває поши-рення в багатьох країнах світу.
Для реалізації розкидного способу сівби викорис-товують відцентрові та пневматичні розсіювачі. Відце-нтрові розсіювачі прості за будовою але поступаються пневматичним за рівномірністю розподілу насіння по ширині захвату посівного агрегата.
Враховуючи наведене, розроблено мобільний ви-сокопродуктивний агрегат для сівби в умовах підвище-ної вологості ґрунту, який складається із мобільного енергетичного засобу і змонтованого на ньому техно-логічного модуля. Для забезпечення високої прохідно-сті і мінімальної ущільнювальної дії його ходових сис-тем, використані шини наднизького тиску (0,1...0,5 кгс/см2, габаритні розміри - 1300х600х500 мм). Такі шини здатні забезпечити робочу швидкість агрегата до 40 км/год, при цьому агрегат в умовах підвищеної во-логості ґрунту створює питомий тиск на ґрунт лише 0,012...0,016 МПа, тому не залишає на поверхні поля колії і сівбу зернових культур такими посівними агре-гатами можливо розпочинати на 2…4 дні раніше (за умов надмірного зволоження ґрунту), а виконання сі-вби при вологості ґрунту 20…29% забезпечує підви-щення урожайності на 25...30%.
Технологічний модуль складається з централізо-ваної пневматичної висівної систем, яка складається із дозатора насіння, вентилятора, розподільної головки, пневмонасіннєпроводів і розсіювачів. Для забезпе-чення необхідної норми висіву насіння при високих ро-бочих швидкостях необхідно обґрунтувати режими ро-боти дозатора насіння. Визначили необхідну залеж-ність подачі насіння пшениці за один оберт котушки дозатора від її робочої довжини для забезпечення міні-мальної і максимальної норми висіву, залежність секу-ндної подачі насіння пшениці дозатором від робочої довжини котушки та її частоти обертання, а також ре-жими забезпечення сталої подачі дозатором насіння пшениці, відповідною робочою довжиною котушки та частотою її обертання.

References

Винничук С. М., Мощенко І. О. Перспективні мо-жливості розкидного способу сівби зернових культур. Сільськогосподарський вісник. Вип. 41. 1998. C. 191–199.

Войтюк Д. Г., Волянський М. С., Гаврилюк Г. Р. Обґрунтування основних тягово-зчіпних і швидкісних характеристик надлегкого мобільного енергетичного засобу для внесення технологічних матеріалів. Вісник Львівського національного аграрного університету: аг-роінженерні дослідження. Львів. 2008. №12 (2). С. 395–401.

Погорілий Л. В., Заїка П. М., Войтюк Д. Г. Інже-нерна землеробська наука і сучасні науково-технічні проблеми. Техніка в АПК. № 9-10. 2003. С. 8–9.

Кардашевский С. В. Высевающие устройства посевных машин. Теоретические основы и модели исследования равномерности распределения семян. Москва. Машиностроение. 1973. 175 с.

Погорілий Л., Коваль С., Шурінов В. Концепція створення модульно-блокових конструкцій сільсько-господарських машин і агрегатів на базі універсальних енергетичних засобів. Техніка в АПК. № 4-5. 2003.

Надикто В., Кюрчев В., Панченко А. Перспек-тиви та ефективність використання модульних енерге-тичних засобів в Україні. Техніко-економічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. Вип. 6. Кн. 2. УкрНДІПВТ. 2003.

Кацыгин В. В., Горин Г. С., Зенькович А. А. Пер-спективные мобильные энергетические средства для сельскохозяйственного производства. Минск. Наука и техника. 1982. 272 с.

Саченко В., Коваль С. Тенденції розвитку сільськогосподарської техніки. Техніка в АПК. № 1-2. 2004.

Войтюк Д. Г., Барановський В. М., Булгаков В. М. Сільськогосподарські машини. Основи теорії та розра-хунку: підручник. Київ. Вища освіта. 2005. 464 с.

Сисолін П. В., Сало В. М., Кропівний В. М. Сіль-ськогосподарські машини: теоретичні основи, конст-рукція, проектування. Книга 1. Машини для рільниц-тва. За ред. М. І. Чорновола. Київ. Урожай, 2001. 382 с.

Published

2019-07-15

Issue

Section

Статті