ДОСЛІДЖЕННЯ ДОЗАТОРА МОБІЛЬНОГО АГРЕГАТА ДЛЯ СІВБИ В УМОВАХ ПІДВИЩЕНОЇ ВОЛОГОСТІ ГРУНТУ
Анотація
Урожайність сільськогосподарських культур є головним чинником інтенсивного господа-рювання. На урожайність впливає багато факторів. Сі-вба є надзвичайно важливою технологічною опера-цією. Від способу сівби, норми висіву насіння і гли-бини його заробки, строків сівби і вологості грунту під час сівби в значній мірі залежить майбутній урожай.
Відомі такі способи сівби: рядковий, вузькоряд-ний, перехресний, стрічковий, смуговий і розкидний, які застосовують в основному залежно від сільського-сподарської культури. Багаторічними дослідженнями встановлено, що вузькорядний i перехресний способи сівби майже рiвноцiннi, а середній приріст врожаю від них порівняно з рядковим становить всього 1,6 ц/га, а при розкидному способі сівби урожайність озимої пшениці i ярих культур більша на 4…10% ніж при ря-дковому. Тому розкидний спосіб сівби набуває поши-рення в багатьох країнах світу.
Для реалізації розкидного способу сівби викорис-товують відцентрові та пневматичні розсіювачі. Відце-нтрові розсіювачі прості за будовою але поступаються пневматичним за рівномірністю розподілу насіння по ширині захвату посівного агрегата.
Враховуючи наведене, розроблено мобільний ви-сокопродуктивний агрегат для сівби в умовах підвище-ної вологості ґрунту, який складається із мобільного енергетичного засобу і змонтованого на ньому техно-логічного модуля. Для забезпечення високої прохідно-сті і мінімальної ущільнювальної дії його ходових сис-тем, використані шини наднизького тиску (0,1...0,5 кгс/см2, габаритні розміри - 1300х600х500 мм). Такі шини здатні забезпечити робочу швидкість агрегата до 40 км/год, при цьому агрегат в умовах підвищеної во-логості ґрунту створює питомий тиск на ґрунт лише 0,012...0,016 МПа, тому не залишає на поверхні поля колії і сівбу зернових культур такими посівними агре-гатами можливо розпочинати на 2…4 дні раніше (за умов надмірного зволоження ґрунту), а виконання сі-вби при вологості ґрунту 20…29% забезпечує підви-щення урожайності на 25...30%.
Технологічний модуль складається з централізо-ваної пневматичної висівної систем, яка складається із дозатора насіння, вентилятора, розподільної головки, пневмонасіннєпроводів і розсіювачів. Для забезпе-чення необхідної норми висіву насіння при високих ро-бочих швидкостях необхідно обґрунтувати режими ро-боти дозатора насіння. Визначили необхідну залеж-ність подачі насіння пшениці за один оберт котушки дозатора від її робочої довжини для забезпечення міні-мальної і максимальної норми висіву, залежність секу-ндної подачі насіння пшениці дозатором від робочої довжини котушки та її частоти обертання, а також ре-жими забезпечення сталої подачі дозатором насіння пшениці, відповідною робочою довжиною котушки та частотою її обертання.
Посилання
Винничук С. М., Мощенко І. О. Перспективні мо-жливості розкидного способу сівби зернових культур. Сільськогосподарський вісник. Вип. 41. 1998. C. 191–199.
Войтюк Д. Г., Волянський М. С., Гаврилюк Г. Р. Обґрунтування основних тягово-зчіпних і швидкісних характеристик надлегкого мобільного енергетичного засобу для внесення технологічних матеріалів. Вісник Львівського національного аграрного університету: аг-роінженерні дослідження. Львів. 2008. №12 (2). С. 395–401.
Погорілий Л. В., Заїка П. М., Войтюк Д. Г. Інже-нерна землеробська наука і сучасні науково-технічні проблеми. Техніка в АПК. № 9-10. 2003. С. 8–9.
Кардашевский С. В. Высевающие устройства посевных машин. Теоретические основы и модели исследования равномерности распределения семян. Москва. Машиностроение. 1973. 175 с.
Погорілий Л., Коваль С., Шурінов В. Концепція створення модульно-блокових конструкцій сільсько-господарських машин і агрегатів на базі універсальних енергетичних засобів. Техніка в АПК. № 4-5. 2003.
Надикто В., Кюрчев В., Панченко А. Перспек-тиви та ефективність використання модульних енерге-тичних засобів в Україні. Техніко-економічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. Вип. 6. Кн. 2. УкрНДІПВТ. 2003.
Кацыгин В. В., Горин Г. С., Зенькович А. А. Пер-спективные мобильные энергетические средства для сельскохозяйственного производства. Минск. Наука и техника. 1982. 272 с.
Саченко В., Коваль С. Тенденції розвитку сільськогосподарської техніки. Техніка в АПК. № 1-2. 2004.
Войтюк Д. Г., Барановський В. М., Булгаков В. М. Сільськогосподарські машини. Основи теорії та розра-хунку: підручник. Київ. Вища освіта. 2005. 464 с.
Сисолін П. В., Сало В. М., Кропівний В. М. Сіль-ськогосподарські машини: теоретичні основи, конст-рукція, проектування. Книга 1. Машини для рільниц-тва. За ред. М. І. Чорновола. Київ. Урожай, 2001. 382 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).