ЕКОЛОГІЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ ЗБИРАЛЬНО-ТРАНСПОРТНИХ ПРОЦЕСІВ ДЛЯ КОРЕНЕПЛОДІВ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ

Authors

  • С. Г. Фришев Національний університет біоресурсів і природокористування України
  • І. І. Купрейчук Національний університет біоресурсів і природокористування України

Abstract

Визначені підходи та шляхи вирішення екологічних та економічних проблем під час збирання  та транспортування коренеплодів цукрових буряків. Екологія та економіка в сільськогосподарському виробництві знаходяться у  тісному зв’язку, їх вплив друг на друга має довгостроковий характер. Для забезпечення окупності імпортних машин необхідно раціональне збільшення виробничих обсягів на кожний збирально- транспортний комплекс.

Для підвищення ефективності технологій перевезення цукрових буряків з поля з урахуванням екологічності виробничих процесів необхідно вирішувати підбір раціонального збирально- транспортного комплексу  (ЗТК) з метою якісного очищення коренеплодів,   а   також   адаптувати   параметри   логістичного ланцюга  для  цукрових  буряків  та  обгрунтувати  раціональну технологію транспортування продукції із заміною спеціалізованих засобів на універсальні. Для поточної технології доцільним є транспортування продукції із використанням напівпричепів- самоскидів (НП) як оборотних засобів. Швидкі зміни погодних умов: осінні дощі та перезволожений грунт потребують відповідної адаптації технології та технічних засобів з переходом на перевалочний варіант із застосуванням потужного навантажувача-очищувача  коренеплодів.  Заміна  спеціалізованих тракторних причепів на універсальні НП з відповідною доробкою дозволить зменшити приведені витрати та підвищити прибутковість виробництва.

Одним з варіантів зниження тиску коліс машин ЗТК на грунт є регулювання тиску в пневматичних шинах. Зниження тиску на грунт зазвичай досягається за рахунок зменшення тиску на пляму контакту. Дослідна перевірка впливу тиску на параметри роботи ходових систем в умовах України дозволить запропонувати відповідні рекомедації.

Теоретичний аналіз роботи ЗТК для цукрових буряків із застосуванням оборотних автомобільних напівпричепів самоскидів дозволив обґрунтувати методику визначення складу комплексу. Застосування оборотних НП в складі автотракторних поїздів забезпечує підвищення як продуктивності БК так і підвищення продуктивності автотранспортних засобів (АТЗ). Основною проблемою впровадження такої технології, яку потрібно вирішити в наступної науково-дослідної роботі, є зменшення ущільнення грунту напівпричепами як за рахунок постановці додаткових коліс трактора, так і шляхом перерозподілу продукції в кузові НП під час її перевезення в полі.

Author Biographies

С. Г. Фришев, Національний університет біоресурсів і природокористування України

доктор технічних наук 

І. І. Купрейчук, Національний університет біоресурсів і природокористування України

студент

References

Курило В. Л., Сінченко В. М., Пиркін В. І. Збиранню цукрових буряків – високу якість // Цукрові буряки. 2012. №4. 24—32.

Гречкосій В. Д., Дмитришак М. Я., Шатров Р. В. Комплексна механізація

буряківництва. Вінниця. Нілан. 2013. 358 с.

Мартынов В. М. Проектирование рабочих органов и машин для уборки корнеплодов. Уфа. Башкирский ГАУ. 2011. 250 с.

Фришев С. Г. Аналіз пропускної здатності транспортно-технологічного

комплексу з без букерними комбайнами // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: техніка та енергетика АПК. 2014. Вип. 196. Ч. 2. С. 286—293.

Фришев С. Г., Чорна Л. О. Обґрунтування параметрів удосконаленої перевалочної технології для цукрових буряків // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: техніка та енергетика АПК. 2014. Вип. 196. Ч. 2. С. 293—301.

ГОСТ 26955-86. Техника сельскохозяйственная мобильная. Нормы воздействия движителей на почву. Введ. 01.01.87.

Воркут А. ?. Грузовые автомобильные перевозки. Київ. Вища школа. 1986.

с.

?змайлов А. Ю. Технологии и технические решения по повышению эффективности транспортных систем АПК. Москва. ФГНУ «Рос- информагротех». 2007. 200 с.

Published

2017-10-31

Issue

Section

Статті