ЕКОЛОГІЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ ЗБИРАЛЬНО-ТРАНСПОРТНИХ ПРОЦЕСІВ ДЛЯ КОРЕНЕПЛОДІВ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ
Анотація
Визначені підходи та шляхи вирішення екологічних та економічних проблем під час збирання та транспортування коренеплодів цукрових буряків. Екологія та економіка в сільськогосподарському виробництві знаходяться у тісному зв’язку, їх вплив друг на друга має довгостроковий характер. Для забезпечення окупності імпортних машин необхідно раціональне збільшення виробничих обсягів на кожний збирально- транспортний комплекс.
Для підвищення ефективності технологій перевезення цукрових буряків з поля з урахуванням екологічності виробничих процесів необхідно вирішувати підбір раціонального збирально- транспортного комплексу (ЗТК) з метою якісного очищення коренеплодів, а також адаптувати параметри логістичного ланцюга для цукрових буряків та обгрунтувати раціональну технологію транспортування продукції із заміною спеціалізованих засобів на універсальні. Для поточної технології доцільним є транспортування продукції із використанням напівпричепів- самоскидів (НП) як оборотних засобів. Швидкі зміни погодних умов: осінні дощі та перезволожений грунт потребують відповідної адаптації технології та технічних засобів з переходом на перевалочний варіант із застосуванням потужного навантажувача-очищувача коренеплодів. Заміна спеціалізованих тракторних причепів на універсальні НП з відповідною доробкою дозволить зменшити приведені витрати та підвищити прибутковість виробництва.
Одним з варіантів зниження тиску коліс машин ЗТК на грунт є регулювання тиску в пневматичних шинах. Зниження тиску на грунт зазвичай досягається за рахунок зменшення тиску на пляму контакту. Дослідна перевірка впливу тиску на параметри роботи ходових систем в умовах України дозволить запропонувати відповідні рекомедації.
Теоретичний аналіз роботи ЗТК для цукрових буряків із застосуванням оборотних автомобільних напівпричепів самоскидів дозволив обґрунтувати методику визначення складу комплексу. Застосування оборотних НП в складі автотракторних поїздів забезпечує підвищення як продуктивності БК так і підвищення продуктивності автотранспортних засобів (АТЗ). Основною проблемою впровадження такої технології, яку потрібно вирішити в наступної науково-дослідної роботі, є зменшення ущільнення грунту напівпричепами як за рахунок постановці додаткових коліс трактора, так і шляхом перерозподілу продукції в кузові НП під час її перевезення в полі.
Посилання
Курило В. Л., Сінченко В. М., Пиркін В. І. Збиранню цукрових буряків – високу якість // Цукрові буряки. 2012. №4. 24—32.
Гречкосій В. Д., Дмитришак М. Я., Шатров Р. В. Комплексна механізація
буряківництва. Вінниця. Нілан. 2013. 358 с.
Мартынов В. М. Проектирование рабочих органов и машин для уборки корнеплодов. Уфа. Башкирский ГАУ. 2011. 250 с.
Фришев С. Г. Аналіз пропускної здатності транспортно-технологічного
комплексу з без букерними комбайнами // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: техніка та енергетика АПК. 2014. Вип. 196. Ч. 2. С. 286—293.
Фришев С. Г., Чорна Л. О. Обґрунтування параметрів удосконаленої перевалочної технології для цукрових буряків // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: техніка та енергетика АПК. 2014. Вип. 196. Ч. 2. С. 293—301.
ГОСТ 26955-86. Техника сельскохозяйственная мобильная. Нормы воздействия движителей на почву. Введ. 01.01.87.
Воркут А. ?. Грузовые автомобильные перевозки. Київ. Вища школа. 1986.
с.
?змайлов А. Ю. Технологии и технические решения по повышению эффективности транспортных систем АПК. Москва. ФГНУ «Рос- информагротех». 2007. 200 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).