Мир крізь призму цивілізацій: підходи, взаємодії та кризи
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog14(4).2023.196-204Анотація
Термін «цивілізація» виник у Європі лише на зламі XVIII-ХIХ століть, але з часом він був використаний у найрізноманітніших підходах, які видаються протилежними. Так, маючи першочергово значення протилежности варварству, певного рівня розвитку суспільства, він трансформувався у глобальний концепт, що обʼєднує найрізноманітніші культури. Серед рис такої глобальної цивілізації можна виділити векторність розвитку, пріоритизацію цінностей, окреслених французькими філософами: свобода, право та справедливість. Звичним для науковців є й як синонімізація, так і протиставлення «цивілізації» та «культури» в осмисленнях. У, здавалося б, різних підходах І. Канта та О. Шпенґлера цивілізація постає чимось зовнішнім, сталим, механічним проти живої, динамічної культури. Локальний підхід, представлений такими науковцями, як Н. Данилевський, О. Шпенґлер, А. Дж. Тойнбі, С. Ф. Гантінґтон тощо, залишається популярним та дискусійним. Він відображає особливості окремих культур, їх взаємодій, фактори та цикл розвитку. У статті пропонується відійти від звичного протиставлення і синтезувати глобальний та локальний підходи до цивілізації, де глобальна цивілізація - не культурна уніфікація, а простір взаємодій культур зі спільними, універсальними цінностями. Розглядаючи кризи, з якими стикається суспільство на кожному з цих рівнів комплексно, взаємоповʼязаність цих рівнів, можна відстежити фактори, що впливають на міжнародну безпеку, які не є очевидними за локального вирішення проблем. У другій частині роботи приводиться контекст історії православної цивілізації, що підкреслює важливість докладного та різностороннього вивчення формування цивілізаційної ідентичности держав для розуміння локальної цивілізації та її ядра.
Посилання
Herman Yu.O. (2021) Rol yevropeiskykh tsinnostei ta tradytsii v stanovlenni ukrainskoi derzhavnosti// Materialy. - Rezhym dostupu:
https://dniprorada.gov.ua/old/files/tema-24-05-12.doc.
ZaliznyakL.L.(1997)Etnohenez_ukraintsiv_ta_ikhnikh_susidiv_z_pozytsii_suchasnoi_etnolohii// Naukovi zapysky NaUKMA. - 1997. - T. 2 : Kultura. - S. 48-52.
Ohiienko I. I. (1993) Ukrainska tserkva: Narysy z istorii Ukrainskoi Pravoslavnoi Tserkvy: U 2 t.: T. l-2. — K.: Ukraina, 1993. — 284 s.
Snaider T (2022) Monholska Rus. Yak stvorylasia ta pidnialasia Moskovska derzhava. Soma lektsiia Timoti Snaidera. - Rezhym dostupu:
orbes.ua/lifestyle/stvorennya-i-pidyom-moskovskoi-derzhavi-soma-lektsiya-timoti-snaydera-02112022-9484
Tsyhulska O. (2008) Мoskovske zavoiuvannia Velykoho Novhoroda//Naukovi zapysky. – Vypusk 11. – Seriia: Istorychni nauky. – Kirovohrad: RVV KDPU im. V.Vynnychenka. 141-146– 2008. – 243 s.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).