Гуманітарний дискурс в ситуації війни
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog14(4).2023.205-211Анотація
Дослідження спрямоване на виявлення особливостей гуманітарного дискурсу сучасності в критичних умовах війни. Автором поставлене завдання прояснити залежність домінантних тем, якими цей дискурс представлений та динаміку їхніх змін в Україні, в західних демократичних країнах та його артикуляцію країною-агресором. Для досягнення поставленого завдання використовується сукупність філософських та загальнонаукових методів: емпіричний – для збору та опису фактичного матеріалу; феноменологічний – для об’єктивації гуманістичного дискурсу в поняттях та явищах; діалектичний – щодо загального розуміння тенденцій розгортання історичних процесів; аналітичний – щодо виявлення причин складних явищ соціального буття (війна, полікультурність, глокалізація, геноцид, конфлікт, патріотизм тощо); контекстний – щодо виявлення історико-культурного контексту існування зазначених явищ; комеморації – щодо дослідження соціальної пам’яті та роботи з травматичним досвідом тощо. Так, для українського гуманітарного дискурсу воєнних часів властивим є наростання почуття національної/цивілізаційної ідентичності, політичної суб’єктності, патріотизму; для західного демократичного дискурсу – раціоналізованої обережності та постнекласичної риторики; для дискурсу країни-агресорки – ідеологічної та пропагандистської заангажованості в прагненні виправдати моральні девіації та злочини проти людяності загарбників. Попри весь травматизм воєнного досвіду, він має бути пропрацьованим та осмисленим, тому що в противному випадку він повторюватиметься в нових антигуманних проявах та формах.
Посилання
Crnic, Ales. (2019) Critique Of Contemporary Slovenian Patriotism And The Proposal Of An Alternative Model Of A Progressive Patriotism . Teorija In Praksa 56 (1), р.118+.
Kultenko V., Morska N., Fesenko G., Poperechna G., Polishchuk R., Kulbida S. (2022). The Natural Human Rights within the Postmodern Society: a Philosophical Socio-Cultural Analysis. Postmodern Openings, 13(1), 186-197.
Shapoval, Y.; Vasylieva, I.; Matviienko, I. (2020) Ukrainian Society in 2014- 2020: Problems of Decommunization Politics URL: Ukrainian Society in 2014-2020: Problems of Decommunization Politics. UKRAINSKYI ISTORYCHNYI ZHURNAL. 11-10, 110-124.
Wu, JTC. (2018) Nothing Ever Dies: Vietnam and the Memory of War. Journal Of American Studies. 52 (1). P. 237-239.
Arendt Kh. (2013) Banalnist zla. Sud nad Aikhmanom v Yerusalymi. K.: Dukh i literatura. 367. s. 21.
Rosiia voiuie yak u Serednovichchi – predstavnyk SShA v OBSIe. 2022. Ukrainska pravda: veb-sait. URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/06/3/7350222/
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).