Особливості методологічних засад формування землекористування оборони
DOI:
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2020.01.09Анотація
Анотація. Обґрунтовано доцільність перегляду засад віднесення земель до категорії оборони. Визначено класифікацію землекористування оборони у залежності від ступеня еколого-економічного ризику. Запропоновано логічно-змістовну модель методологічного процесу розподілу земель оборони за типами (підтипами), цільовим і функціональним використанням.
Розподіл земель повинен здійснюватися на основі чітко визначених цільових критеріїв, параметрів та ознак, система яких визначається конкретною предметною областю та вимогами конкретних груп землекористувачів.
Разом з тим, перерозподіл земель повинен здійснюватися залежно від потреб та інтересів людей (суспільства). Адже, земля як природний ресурс залежно від цінності і наявності тих чи інших природних ресурсів, виконує такі функції [8 ]:
- основа життя людини, джерело задоволення її першочергових потреб, найважливіша умова існування змінюваних людських поколінь;
- базова основа всіх існуючих біоценозів і біосфери в цілому;
- основне джерело естетичної краси і багатства всього природного комплексу в цілому.
В цьому зв’язку, землекористування оборони необхідно класифікувати за особливим і іншими режимами використання і охорони земель та інших природних ресурсів, на підтипи:
землекористування із не значним ступенем еколого-економічного ризику;
землекористування із значним ступенем еколого-економічного ризику;
землекористування із підвищеним ступенем еколого-економічного ризику;
землекористування із катастрофічним ступенем еколого-економічного ризику.
Використовуючи розуміння сутності розподілу земель для оборонно-безпекових цілей можна сформулювати його поняття. Так, розподіл земель для оборонно-безпекових цілей – це процес розподілу земель із врахуванням потреб обороноздатності держави, як її здатності до захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту, який направлений на задоволення суспільних інтересів держави щодо оборонно-безпекових потреб, із відповідним функціональним зонуванням використання і охорони земель та інших природних ресурсів (за підтипами землекористування) з врахуванням різноманітних ступенів еколого-економічного ризику. Здійснення науково-обґрунтованого розподілу земель за типами (підтипами) землекористування, цільовим призначенням та функціональним використанням є однією із функцій держави щодо реалізації земельної політики у сфері оборони.
Таким чином, сутність розподілу земель для землекористування оборони полягає у збалансуванні протиріч потреби в земельних ділянках держави для оборонно-безпекових цілей і наявністю (можливістю виділення зон підтипів землекористування) земельних та інших природних ресурсів відповідної кількості і режиму землекористування.
Ключові слова. Землекористування оборони, категорії земель, типи землекористування, режим землекористування.Посилання
Tretiak A.M. (2012). Ekolohiia zemlekorystuvannia: teoretyko-metodolohichni osnovy formuvannia ta administruvannia: monohrafiia [Tretyak A.M. Ecology of land use: theoretical and methodological foundations of formation and administration: monograph] - Kherson, - 438 s. - (Hrin D.S.). s. 380-394.
Tretiak A.M. (2004). Ekonomika zemlekorystuvannia ta zemlevporiadkuvannia [Economy of land use and land management]. TOV TsZRU, 542.
Constitution of Ukraine. Available at: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр.
O. Kovaliv (2016). Zvershennia zemelnoi reformy v Ukraini: nova paradyhma: monohrafiia [Land Reform in Ukraine: a New Paradigm: a Monograph] - DIA, - 416 s. (Kovaliv O.I.). s. 186-187.
Kovaliv O.I. (2015). Osoblyvosti zemelnykh vidnosyn ta pryrodokorystuvannia v interesakh Ukrainskoho narodu [Features of land relations and nature management in the interests of the Ukrainian people]. Available at: http://www.economy.nayka.com. ua/?op=1&z=4251.
Lobunko A.V. (2015). Evoliutsiia rozvytku podilu zemel za yikh katehoriiamy yak osnovnym tsilovym pryznachenniam Zemlevporiadnyi visnyk [Evolution of the development of land division by their categories as the main purpose: Land surveying bulletin]. № 11 - s. 17-22.
Lobunko A.V. (2016). Podil zemel za osnovnym tsilovym pryznachenniam yak funktsiia upravlinnia zemlekorystuvanniam v Ukraini: Zemleustrii, kadastr i monitorynh zemel [Land division by main purpose as a function of land management in Ukraine: Land management, cadastre and land monitoring]. № 1-2. s. 165-171.
https://doi.org/10.31548/zemleustriy2016.01.165
Lobunko A.V. Ekoloho-ekonomichni osnovy rozpodilu zemel za yikh katehoriiamy yak osnovnym tsilovym pryznachenniam, dysertatsiia [Ecological and economic bases of land distribution by their categories as the main purpose, dissertation]. 256 s. s. 31-32.
Завантаження
Додаткові файли
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).