Формування фотосинтетичної продуктивності агроценозу пшениці ярої на дерново-підзолистому ґрунті Передкарпаття залежно від обробітку ґрунту і удобрення
DOI: http://dx.doi.org/10.31548/dopovidi2018.06.018
Анотація
Наведено результати дослідження, виконаного продовж 2016-2018 рр. з вивчення впливу основного обробітку ґрунту і системи удобрення на родючість дерново-підзолистого ґрунту Передкарпаття та формування фотосинтетичної продуктивності пшениці ярої в короткоротаційній сівозміні.
Мета дослідження – встановити і теоретично обґрунтувати агроекологічні умови оптимізації формування фотосинтетичної продуктивності пшениці ярої сорту Кларіса залежно від обробітку грунту та системи живлення в умовах Передкарпаття.
Дослідження виконано в умовах ФГ „Фортуна”, що у с. Негівці Калуського району Івано-Франківської області.
Аналіз умов формування площі листкової поверхні рослин пшениці ярої сорту Кларіса показав, що інтенсивність формування площі листкової поверхні значно залежала від системи удобрення і способу обробітку грунту. Встановлено, що найпотужніший листковий апарат рослини пшениці ярої формували у варіанті органо-мінеральної системи удобрення за поверхневого (дискування на 8-10 см) обробітку грунту у фазу кущіння – 18,4 тис.м2/га, що на 8,3 тис.м2/га більше, і у фазу колосіння – 46,3 тис.м2/га, що на 17,6 тис.м2/га більше порівняно до контролю.
У цьому варіанті фотосинтетичний потенціал агроценозу становив 3,1 млн.м2 діб/га, що на 1,2 млн.м2 діб/га більше порівняно до контролю. Чиста продуктивність фотосинтезу рослин у фазу виходу у трубку становила 2,3 г/м2 за добу, або на 0,6 г/м2 за добу більше порівняно до контролю.
Процеси нагромадження сухих речовин найінтенсивніше відбувались за органо-мінеральної системи удобрення (внесення свинячого гною, отриманого на виході біогазової установки) у дозі 20 т/га + N40P30K40) за поверхневого обробітку грунту (дискування на глибину 8-10 см). Так, у фазу кущіння нагромадження сухих речовин було на 24,3 г/м2 більше, у фазу виходу у трубку – на 59,9 г/м2 і у фазу колосіння – на 388,3 г/м2 більше порівняно до контролю.
Встановлено, що за органічної і органо-мінеральної систем удобрення за полицевого (оранка на 14-16 см) та поверхневого (дискування на 8-10 см) обробітків грунту складались сприятливіші, порівняно з іншими варіантами досліду, умов для активізації фотосинтетичної діяльності агроценозу пшениці ярої сорту Кларіса.
Ключові слова: дерново-підзолистий ґрунт, Передкарпаття, пшениця яра, система удобрення, обробіток ґрунту, родючість, фотосинтезКлючові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Tanchyk, S.P., Tsentylo, Ya.V., Manko, Yu.P. and others. (2017). Ekolohichni systemy zemlerobstva. Naukovo-praktychni rekomendatsii. Kyiv, Ukraine, 43.
Shuvar, I.A., Bunchak, O.M, Sendetskyi, V.M., Tymofiichuk, O.B., Bakhmat, O.M., Kolisnyk, N.M. and others (2015). Vyrobnytstvo ta vykorystannia orhanichnykh dobryv. Ivano-Frankivsk, Ukraine: Symfoniia forte, 596.
Tarasov, S.Y. (2010). Effektyvnost prymeneniia metanheneryrovannoho navoza. Upravlenye produktsyonnym protsessom v ahrotekhnolohyiakh 21 veka: realnost y perspektyvy. Belgorod, Russia: Otchyi krai, 61-64.
Lapa, V.V. (2014). Rekomendatsyy po prymenenyiu orhanycheskykh udobrenyi, poluchaemykh na vykhode deistvuiushchykh byohazovykh ustanovok. Minsk, Belarus: Ynstytut pochvovedenyia y ahrokhymyy, 28.
Dospekhov, V.A. (1985). Metodyka polevoho opyta. Moscow, Russia: Ahropromyzdat, 315.
Nychypyrovych, A.A. (1965). Fotosyntez y voprosы yntensyfykatsyy selskoho khaziaistva. Moskva, Rossyia, 47.
Hordiienko, V.P., Maliienko, A.M., Hrabak, N.Kh. (1998). Prohresyvni systemy obrobitku hruntu. Simferopol, Ukraine, 279.
Mykhailovskyi, A.H., Herasymenko, E.V., Kalyberda, V.M. (1960). Vlyianye razlychnykh pryemov obrabotky pochvy naurozhai selskokhoziaistvennykh kultur. Kyiv, Ukraine, 17-23.
Shediei, L.O. Akimova, R.V. (2009). Vyroshchuvannia ozymoi pshenytsi za riznykh system udobrennia. Kharkiv, Ukraine: Visnyk KhNAU №2, Ahrokhimiia, 43-47.
Kefely, V.Y. (1991). Fotomorfohenez, fotosyntez y rost rastenyi kak osnova produktyvnosti rastenyi. Pushchino, Russia, 133.
Polevoi, V.V. (1991). Fyzyolohyia rosta y razvytyia. Yzd-vo Lenynhr. un-ta (L.) ,238.
Shevelukha, B.C. (1992). Rost rastenii y eho rehuliatsiia v ontoheneze. Moscow, Russia: Kolos, 594.
Метрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.