Вплив режиму зрошення та захисту рослин на продуктивність і якість цибулі ріпчастої за краплинного способу поливу
DOI:
https://doi.org/10.31548/dopovidi2018.03.019Анотація
В статті відображено результати досліджень з вивчення впливу режиму зрошення і захисту рослин на продуктивність та якість цибулі ріпчастої при краплинному способі поливу.
Метою досліджень було встановити вплив зрошення та захисту рослин на продуктивність і якість цибулі ріпчастої при краплинному способу поливу при вирощуванні в умовах півдня України. Завдання дослідження полягало у встановленні впливу досліджуваних факторів на врожайність, коефіцієнт водоспоживання, товарні якості цибулі ріпчастої, частку впливу факторів, загальний вміст цукру, вміст вітаміну С та сухої речовини.
Польові та лабораторні дослідження проведені протягом 2014-2016 років на території дослідного господарства «Плодове» Інституту рису НААН України.
Встановлено, що режим зрошення та захист рослин істотно впливають на продуктивність і якість цибулі ріпчастої при її вирощуванні за краплинного способу поливу в умовах півдня України. Максимальна врожайність культури в досліді на рівні 83,5-84,2 т/га сформувалася у варіантах з поливами 80-90% НВ і застосуванні хімічного захисту рослин. Краща товарність у межах 85,3-90,7% була при поливах 90% НВ, а найвищий середній діаметр цибулини – 64,8 мм, також був при цьому режимі зрошення і використанні хімічного захисту рослин. Дисперсійний аналіз дозволив встановити, що на продуктивність рослин вирішальне значення має вплив захисту рослин, частка впливу якого становила 63,5%, режими зрошення також істотно впливали на досліджуваний показник – 12,9%, як і взаємодія досліджуваних факторів. Вміст цукру, вітаміну С і сухої речовини в різному ступені змінювалися залежно від режиму зрошення та захисту рослин. Досліджувані показники були максимальними при передполивному порозі 70% НВ і при застосуванні хімічного захисту рослин.
Ключові слова: цибуля ріпчаста, краплинне зрошення, передполивний поріг, захист рослин, врожайність, якістьПосилання
Vorobieva A. A. (1989) Repchatyy luk [Chopped onion]. Moscow. Russia: Rosagroproizdat. 46.
Kononkov P. F., Onishchenko N. V. (1985) Proyzvodstvo semyan i sevka repchatoho luka [Seeds and Seeds of Onions]. Moscow. Russia: Agropromizdat. 79
Efremova V. V., Aistova Yu. T., Terpugova N. I. (1997) Yzmenenye sortovoho sostava luka [Changes in the composition of the onion. Agro-ecological monitoring in vegetable production of Krasnodar Region]. Ahroekolohycheskyy monytorynh v ovoshchevodstve Krasnodarskoho kraya. Krasnodar. Russia. 82-83.
Goncharenko V.Yu., Music L.P. (2005) Vplyv poperednykiv pry riznykh systemakh udobrennya na urozhaynistʹ ta yakistʹ tsybuli ripchastoyi [Effect of precursors at different fertilizer systems on yield and quality of onion]. Vegetable and soybean. Kharkiv Ukraine. 50. 373-383.
Gavrilyuk M. (2009) Osoblyvosti zakhystu silskohospodarskykh kultur vid shkidnykiv i khvorob [Features of protection of crops from pests and diseases]. Agrarian Week of Ukraine, 5. 12.
Zhivotkov L.O., Medvedovsky O.K. (1992) Resursozberihayucha i ekolohichno chysta tekhnolohiya vyroshchuvannya luka Resource-saving and environmentally friendly technology for growing onions. Kiev. Ukraine: Urozay. 125
Ushkarenko, V.O., Nikishenko, V.L., Holoborodko, S.P., Kokovikhin, S.V. (2009). Dyspersiinyi i koreliatsiinyi analiz rezultativ polovykh doslidiv: monohrafiya [Dispersion and correlation analysis of field experiments: monograph]. – Kherson. Ukraine: Ailant, 372.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).