Режими збереження популяцій Cypripedium calceolus L.
Abstract
Актуальність дослідження пов’язана із деградацією локалітетів Cypripedium calceolus L. під впливом рубок догляду в лісах. Метою роботи було показати перспективні напрями співпраці науковців ботанічних садів і лісівників у здійсненні заходів оптимізації стану популяцій рідкісних видів рослин (на прикладі локалітетів C. calceolus). Протягом 1998–2016 рр. виконували моніторинг за станом популяцій C. сalceolus у західних областях України, вивчаючи фітоценотичні особливості зростання виду, здійснюючи репатріацію його в лісах Волинської та Чернівецької областей. Проаналізовано доцільність моніторингу таких локалітетів у лісових екосистемах як спеціальний напрям спільної діяльності лісівників і науковців ботанічних садів. Описано особливості сезонного розвитку C. сalceolus за місцевих умов і визначено онтогенетичні властивості розвитку виду за цих кліматичних умов. Сукупність місцезростань C. calceolus визначено на едафічній сітці полем екотопів С2–D3, де розміщуються угруповання класу Querco-Fagetea Br.-Bl. et Vlieger. Аналіз хімічного складу ґрунту в локалітетах С. calceolus показав високий вміст Са, який у декілька разів перевищує фонові показники. Складено схему динаміки популяцій C. calceolus у природних ценозах у процесі формування лісового намету. Доведено, що присутність C. calceolus зростає у віці едифікатора 80–100 років, а в процесі старіння едифікатора окремі особини популяції C. calceolus розростаються. За умов інтенсивного лісокористування дольова участь стиглих та перестійних насаджень зведена до мінімуму, що свідчить про порушення природного циклу в розвитку популяцій C. calceolus до їх повної деградації. Розроблено заходи оптимізації стану таких популяцій у вигляді співдії його природному поновленню та репатріації, враховуючи традиційні лісівничі методи догляду за лісовими насадженнями, проведення санітарних та лісовідновлювальних рубок. За результатами спостережень органогенезу та онтогенезу C. calceolus запропоновано схему розвитку популяції виду в сукцесіях відповідних лісових екосистем.
References
Андронова, Е. В. Репродуктивная биология и биотехнические методы размножения редких видов орхидных / Е. В. Андронова, Н. О. Золотухина, Т. Б. Батыгина // Охорона і культивування орхідей. – К. : Наук. думка, 1999. – С. 26.
Волошин, І. М. Ландшафтно-екологічні основи моніторингу [Текст] / І. М. Волошин. – Львів : Простір М, 1998. – 356 с.
Всеєвропейська стратегія збереження біологічного та ландшафтного різноманіття (переклад українською мовою). – К. : Авалон, 1998. – 52 с.
Минимальная численность, обеспечивающая выживание популяции в условиях катастроф / венс Ущрен Дж., Брокуэл Дж., Гейни Дж., Резник С. . // Жизнеспособность популяции. Природоохранные аспекты. – М. : Мир, 1989. – С. 81–92.
Мінарченко, В. М. Державний кадастр рослинного світу. Збереження і стале використання біорізноманіття України: стан, перспективи та заходи вдосконалення [Текст] / В. М. Мінарченко. – К. : Фітосоціоцентр, 2003. – С. 147–152.
Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання) / [укладачі: Т. Л. Андрієнко, М. М. Перегрим]. – Київ : Альтерпрес, 2012. – 148 с.
Плани заходів щодо збереження популяцій видів флори та фауни, що занесені до Червоної книги України та в міжнародні Червоні переліки, в межах установ природно-заповідного фонду. – Харків : ВД «Райдер», 2006. – 160 с.
Решетюк, О. В. Зозулині черевички (Cypripedium L.) [Текст] / О. В. Решетюк. – Луцьк : Твердиня, 2008. – 156 с.
Собко, В. Г. Вегетативне розмноження реліктових та ендемічних видів орхідей флори України / В. Г. Собко, М. Б. Гапоненко // Охорона і культивування орхідей. – К. : Наук. думка, 1999. – С. 76–78.
Червона книга України. Рослинний світ / під. ред. Дідуха Я. П. – К. : Глобалконсалтинг, 2009. – 900 с.
Шеляг-Сосонко, Ю. Р. Збереження і невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи [Текст] / Шеляг-Сосонко Ю. Р., Дубина Д. В., Вакаренко Л. П. та ін. – К. : Хімджест, 2003. – 248 с.