Екстер’єрно-конституційні особливості швіцьких корів різного екологічного походження
Анотація
Корови тривалого господарського використання володіють міцною конституцією, відмінним здоров’ям, високими надоями молока та доброю відтворювальною функцією. Проте, під час зміни умов експлуатації, які різко відмінні від умов їх походження, іде зміна адаптивних реакцій.
Метою дослідження було встановлення господарсько-біологічної якості швіцьких корів різного екологічного походження в умовах Степу України. Екстер’єрно-конституційні особливості вивчали у повновікових чистопородних швіцьких корів на 2-3 місяці лактації, що експлуатуються на молочному промисловому комплексі “Єкатеринославський”, поблизу міста Дніпро. Піддослідні тварини були сформовані у три групи: у І групу були відібрані швіцькі корови (n=17) сумської селекції, які виступали контролем; у ІІ і ІІІ групах австрійські швіцькі корови по 15 голів у кожній. Для характеристики екстер’єру мірною стрічкою, циркулем та мірною палицею, проводили вимірювання тварин, а для характеристики конституційних особливостей – вираховували індекси тілобудови.
Отримані соматометричні дані вказують, що чистопородна швіцька худоба достатньо високоросла, оскільки, висота в холці була дещо вищою показника 140 см. При цьому, чистопородні швіци австрійської селекції ІІ і ІІІ груп за цим показником майже однакові та перевищують на 2,51 % (Р<0,01) їх контрольних аналогів І групи сумської селекції. Для всіх піддослідних тварин була характерною пряма лінія спини, що забезпечувалося майже однаковими показниками висоти в спині та попереку. У австрійських корів ІІ і ІІІ груп висота спини майже 143 см, що було близьким до показника висоти в холці. В цей же час, у сумських швіців І (контрольної) групи, висота спини теж відповідала значенню висота в холці, а тому поступалася показнику ІІ і ІІІ груп на 2,17 % (Р<0,05). Круп всіх швіцьких тварин достатньо широкий та довгий і, головне, прямий.
Не виявлено суттєвої різниці у піддослідних корів за показниками глибини та ширини грудей, які становлять, у середньому, відповідно 74,4-75,9 і 48,9-49,9 см. Обхват грудей швіцьких тварин різного екологічного походження достатньо великий і становить 200,4-203,1 см. Навкісна довжина тулуба у цих тварин суттєво не відрізняється і становить 169-170,8 см.
Встановлено, що найвища ширина в кульшових суглобах у корів ІІ групи і становить 55,2 см, тоді як, у корів ІІІ групи менше на 4,55 % (Р<0,01) і становить 52,8 см. Найменшим виявлено значення ширини заду у корів І (контрольної) групи і становить, в середньому, 50,9 см, що поступається показнику тварин ІІ і ІІІ груп, відповідно на 8,45 (Р<0,001) і 3,73 % (Р<0,05).
Доведено, що індекс високоногості швіцьких корів різного екологічного походження достатній і у тварин ІІ групи становить 48,2 %, що перевищує значення контрольних тварин І групи на 4,15 % (Р<0,05). Індекс формату у піддослідних тварин ІІ і ІІІ груп становить, відповідно, 117,7 і 118,8 %. При цьому, у контрольних швіців І групи він становить 122 %, що перевищує значення тварин ІІ і ІІІ груп, відповідно, на 3,52 і 2,62 % (Р<0,05).
Австрійські швіци ІІ і ІІІ групи характеризуються майже одним показником тазо-грудного індексу, який становить 90-90,2 %, а у сумських швіців він на рівні 92,4 %. Грудний індекс у чистопородних швіцьких корів ІІ групи австрійської селекції становить 67,1 %, тоді як, у їх аналогів ІІІ групи, які проходили адаптацію нетелями вже в Степовій зоні України в осінній час, він не перевищує 64,4 %. Піддослідні швіци за збитістю належать більшою мірою до молочного типу, оскільки, цей індекс коливається в межах 117,4-120,3 %.
Отже, соматометричні показники швіців різного екологічного походження характеризують як добре консолідовану породу з гармонійною будовою тіла. За індексами тілобудови тварини мають міцну конституцію з добрим загальним станом організму.
Подальші дослідження будуть спрямовані на встановлення зв’язку між міцністю конституції швіцьких корів різного екологічного походження та рівнем реалізації продуктивного потенціалу, а також, відтворної здатності на крупному промисловому комплексі в Степовій зоні України.
Повний текст:
PDFПосилання
Обливанцев, В. В. Хозяйственные и биологические признаки швицкого скота различной селекционной принадлежности в Украине [Текст] / В.В. Обливанцев // Биология в сельском хозяйстве. – 2013. – № 1. – 3-24 С.
Рубан, Ю. Д. Породы и племенное дело в скотоводстве: эволюция и прогресс: монография [Текст] / Ю. Д. Рубан. – Киев : Аграр. наука, 2003. – 394 С.
Винничук, Д. Т. Селекция молочных коров на долголетие [Текст] / Д. Т. Винничук // Повышение генетического потенциала молочного скота. – 1986. – 131-135 С.
Охапкин, С. К. Селекция и эволюционный процесс [Текст] / С. К. Охапкин, ?. М. Дунин, Ю. ?. Рожков. – М., 1995. – 218 С.
Эйснер, Ф. Ф. Конституция и экстерьер [Текст] / Ф. Ф. Эйснер // Скотоводство. – М. : Колос, 1984. – 60-71 С.
Лискун, Е. Ф. Экстерьер сельскохозяйственных животных [Текст] / Е. Ф. Лискун // – М.: Сельхозиздат, 1949. – 173 С.
Ali, T. E. Relationship between external body measurements and calvin difficulties in Canadian Holstein – Friestan cattle [Теxt] / T. E.Ali, E. B. Burnside, L. R. Schaeffer // J Dairy Sci. – 1984. – Hb. 64. – № 12. – 3034-3044 P.
Абрампольский, Н. Ф. Оценка типа телосложения коров и его связь с молочной продуктивностью [Текст] / Н. Ф. Абромпольский, Д. А. Абылкасымов // Современные технологические и селекционные аспекты развития животноводства России, научн. тр. В?Жа. – Дубровицы, 2005. – Вып. 63. – Т.1. – 28-132 C.
Кравченко, Н. А. Разведение сельскохозяйственных животных [Текст] / Н. А. Кравченко // – М.: Колос, 1973. – 573 C.
Логинов, Ж. Г. Линейная оценка экстерьера голштинских коров [Текст] / Ж. Г. Логинов, Н.В. Шишкина // Зоотехния. – № 6. – 1995. – 2-5 C.
Лебедько, Е. Я. Получение и выращивание модельных животных в племенном стаде как пример зоотехнического дизайна [Текст] // Материалы 1-ой областной научно-производственной конференции “Племенное животноводство – основа высокоинтенсивного развития отрасли”. – Брянск, 1998. – 84-85 C.
Букина, Ю. В. Рост, развитие и биологические особенности молодняка черно-пестрой породы и их помесей с голштино-фризами в условиях Читинской области [Текст] : дисс. к. с-х. наук. 06.02.01 / Ю. В. Букина. – Чита, 2007. – 170 C.
Екстер’єр молочних корів: перспективи оцінки і селекції [Текст] / Й. З. Сірацький, Я. Н. Данилків, О. М. Данилків, Є. І Федорович та ін. – К.: Науковий світ, 2001. – 146 C.
Меркурьева, Е. К. Генетика с основами биометрии [Текст] / Е. К. Меркурьева. – М. : Колос, 1983. – 424 C.
Метрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.