Вибір стратегій поведінки подружжям у вирішенні сімейних конфліктів
DOI:
https://doi.org/10.31548/hspedagog2021.03.043Анотація
Сімейні конфлікти сприяють переоцінці системи цінностей, трансформації соціальних стосунків та міжособистісних відносин, розвитку сімейної системи, виступають джерелом змін кожного з її учасників. Провідна роль у побудові сімейної системи, конструктивних відносин у ній належить подружній підсистемі, яка визначає розвиток стосунків у інших сімейних підсистемах. Схильність кожного з подружжя до конфліктної поведінки, а також вибір ними відповідних стратегій поведінки визначають успішність вирішення сімейних конфліктів. Мета. Дослідження пов’язане з аналізом сутності поняття «сімейний конфлікт» та характеристикою стратегій поведінки в конфлікті; експериментальним визначенням та аналізом основних стратегій поведінки подружжя у вирішенні сімейних конфліктів. Методи. Для розв’язання дослідницької проблеми нами було використано теоретичні методи дослідження: аналіз наукової психологічної літератури, узагальнення, систематизація наукової інформації; застосовувались емпіричні методи дослідження: бесіда, спостереження, психодіагностична методика «Діагностика схильності особистості до конфліктної поведінки» К. Томаса в адаптації Н. В. Гришиної; обробки та кількісної і якісної інтерпретації результатів. У дослідженні брали участь 16 сімейних пар (чоловік і дружина) з різним досвідом подружнього життя у кількості 32 осіб віком від 26 до 48 років (м. Київ). Всі пари мають дітей віком від 2 до 21 років. Результати емпіричного дослідження особливостей вибору стратегій поведінки подружжям у вирішенні сімейних конфліктів показав, що переважаючими стратегіями є: «компроміс», яка виявлена у 28,12 % загальної кількості респондентів та у 37,5 % жінок зокрема; «суперництво», яка виявлена у 25 % загальної кількості респондентів та у 31,25 % чоловіків зокрема; найменше респонденти обирають стратегію «уникнення» ‒ 9,38 % загальної кількості респондентів, 6,25 % жінок та 12,5 % чоловіків. Перспективи подальших розробок вбачаємо в дослідженні сімейних цінностей і рольових установок у подружній парі та їх взаємозв’язку із ефективним вирішенням конфліктів у сім’ї.
Посилання
Barabash O. (2017). Stratehii povedinky v konfliktnii sytuatsii [Strategies of behavior in a conflict situation]. Teoriia derzhavy i prava. №3. P. 208-212 (in Ukrainian).
Grishina N.V. (2000). Psihologiya konflikta [The psychology of conflict]. SPb. : Piter (in Russian).
Kruhla T. O. (2017). Simeinyi konflikt: prychyny vynyknennia, poperedzhennia, vrehuliuvannia [Family conflict: causes, prevention, settlement]. Medsestrynstvo. № 4. P. 71-74 (in Ukrainian).
Lozhkin G. V., Povyakel N. I. (2002). Prakticheskaya psihologiya konflikta : ucheb. posobie. [Practical psychology of conflict: textbook. allowance]. Kiev : MAUP (in Ukrainian).
Pylat N.I. (2004). Social identity of the individual as a factor in choosing a style of behavior in conflict. Candidate's thesis. К.: Institute of Psychology. G.S. Kostyuk Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine (in Ukrainian).
Raygorodskiy D.Ya. (2002). Prakticheskaya psihodiagnostika. Metodiki i testyi: Ucheb. pos. [Practical psychodiagnostics. Techniques and tests: Textbook. pos.]. Samara: Izdatelskiy dom «BAHRAH-M» (in Russian).
Romanenko O. V., Lukashenko M. Yu. (2017). Osoblyvosti povedinky v konfliktnykh sytuatsiiakh osib iz riznym rivnem tryvozhnosti [Features of behavior in conflict situations of people with different levels of anxiety]. Yurydychna psykholohiia. № 2 (21). P. 21-29. (in Ukrainian).
Khomovychenko O.V., Vlasenko I.A. (2019). Psykholohichni osoblyvosti povedinky v simeinomu konflikti podruzhzhia serednoho viku. [Psychological features of behavior in family conflict of middle-aged couples]. Pedahohichna osvita: teoriia i praktyka. Psykholohiia. Pedahohika: Zbirnyk naukovykh prats. № 31. P. 59-65. (in Ukrainian).
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).